Odczuwasz ciągły niepokój? Sprawdź, jak radzić sobie ze stresem!
Mimo, że o stresie mówi się raczej w negatywnym kontekście, jego odczuwanie niejednokrotnie uratowało wielu ludzi z niejednej opresji. O ile w ekstremalnych warunkach odczuwanie stresu jest tym, co często pomaga ratować własne życie, o tyle codzienny stres może je znacząco uprzykrzyć. Niestety, chroniczny stres jest prawdziwą plagą XXI wieku. Sprawdź, co możesz zrobić, aby nad nim zapanować!
Stres – czym jest i skąd się bierze?
Stres jest fizjologiczną reakcją człowieka na trudne i zagrażające sytuacje, które wymagają podejmowania szybkich decyzji. Człowiek odczuwający stres na co dzień, z czasem traci umiejętność obiektywnego osądu na temat tego, co stanowi prawdziwe zagrożenie, a co jest jedynie złym wyobrażeniem. Wówczas organizm uruchamia mechanizm “walcz lub uciekaj”. Odczuwanie nadmiernego stresu wiąże się z szeregiem przykrych dolegliwości, które dotykają cały organizm. Człowiek zestresowany zmaga się z:
- ciągłym zmęczeniem i brakiem koncentracji,
- zaburzeniami snu,
- zaburzeniami pracy serca i skokami ciśnienia,
- bólami brzucha, głowy i mięśni,
- zaburzeniami pracy układu pokarmowego,
- nadmierną drażliwością,
- poczuciem niepokoju, gniewu i smutku.
Osoba, która nie radzi sobie ze stresem stopniowo wycofuje się z życia społecznego. Niestety, niekiedy chroniczny stres może być bezpośrednią przyczyną powstawania depresji i zaburzeń lękowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Najskuteczniejsze metody radzenia sobie ze stresem
Na stronie https://cornetis.pl zdobędziesz wiele ciekawych informacji na temat zdrowego stylu życia i wpływu diety na zdrowie psychofizyczne. Ze stresem można radzić sobie na wiele sposobów. Oto, co możesz zrobić, jeśli zmagasz się z przykrymi objawami nadmiernego stresu:
Zadbaj o zdrową dietę
Lekarze i dietetycy niejednokrotnie wskazują na ścisłą korelację pomiędzy sposobem odżywiania a samopoczuciem. Chyba każdy słyszał o tym, że jesteśmy tym, co jemy. Warto podkreślić, że za pomocą diety odżywiamy wszystkie narządy w orgazmie, włączając w to mózg i cały układ nerwowy. Odpowiednio zbilansowana dieta, o której możesz poczytać więcej na cornetis.pl, jest kluczowym elementem zdrowia psychicznego. Jeśli chcesz, aby Twój organizm lepiej radził sobie ze skutkami stresu, wprowadź co codziennego jadłospisu odpowiednią ilość warzyw, ryb i zdrowych tłuszczy.
Unikaj używek!
Wiele osób znajduje w używkach ukojenie w czasie nadmiernego wzburzenia, smutku czy gniewu. Osoby, które próbują w ten sposób poradzić sobie z nadmiernym stresem, stawiają się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Używki mogą przynieść chwilową ulgę, ale nie rozwiązują problemów. Co więcej, mogą stać się problemem samym w sobie. Osoby zestresowane są dużo bardziej podatne na różnego rodzaju uzależnienia. Pamiętaj, aby nie traktować alkoholu ani innych substancji jako odskoczni od codziennych problemów!
Więcej się ruszaj
Podczas aktywności fizycznej, mózg wydziela endorfinę, czyli hormon szczęścia. Osoby zestresowane zwykle mają podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, ale ćwiczenia, zwłaszcza wykonywane na świeżym powietrzu, mogą znacząco go obniżyć! Wcale nie musisz zacząć od uprawiania konkretnej dyscypliny sportu. Na początek wystarczą dynamiczne spacery lub przejażdżki rowerowe. Zobaczysz, że po każdej aktywności poziom zdenerwowania będzie dużo niższy!
Znajdź hobby
Praca zawodowa nie zawsze jest pełna przygód. Czasami codzienna rutyna jest przytłaczająca, frustrująca lub po prostu nudna. Nie każdy może tak po prostu zmienić stanowisko, ale każdy może zrobić coś, dzięki czemu będzie po prostu czuł się szczęśliwszy. Zastanów się, co sprawia Ci największą radość? Może zawsze chciałeś jeździć konno, wspinać się na ściankach skałkowych albo pójść na kurs gotowania? Znajdź swoją własną odskocznię od codziennej rutyny i pozwól sobie być w pełni szczęśliwym!
Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi
Nadmierny stres powoduje chęć wycofania się z życia społecznego, a stąd już prosta droga do samoizolacji, która prowadzi prosto do depresji. Spotkania z przyjaciółmi wcale nie muszą być pełne wrażeń – chodzi przede wszystkim o obecność innych osób w swoim życiu. Nie jesteś typem imprezowicza? Zaproś bliskich na herbatę, pograjcie w gry, pooglądajcie stare fotografie. Relacje z ludźmi są bardzo ważne dla zdrowia psychicznego.