Blog

Sauna – zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie

by in Wellbeing 4 lutego, 2023

Sauna – zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie

Regularne korzystanie z sauny wpływa korzystnie na stan zdrowia i samopoczucie, wzmacnia organizm. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest trzymanie się kilku ważnych zasad. Jak korzystać z sauny? Kilka porad i ważnych informacji znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Korzystanie z sauny suchej – jak to zrobić?

Wybierasz się do sauny po raz pierwszy? A może masz już za sobą kilka sesji, ale wciąż nie wiesz, czy korzystasz z niej poprawnie? W takich sytuacjach warto zapoznać się z tym artykułem. Przede wszystkim pamiętaj, że do pobytu w saunie należy się odpowiednio przygotować. Zabierz ze sobą niezbędne rzeczy, a więc dwa duże ręczniki kąpielowe, klapki, gąbkę do ciała i żel pod prysznic, przyda się także preparat do dezynfekcji stóp. Ręcznik, klapki, gąbka i żel przyda Ci się przed i po seansie w saunie, trzeba bowiem pamiętać o prysznicu.

W saunie zazwyczaj panuje przyjazna atmosfera, warto więc po wejściu do niej przywitać się z osobami, które znajdują się w komorze grzewczej. Następnie należy umyć wodą siedzisko, po czy można zająć swoje miejsce. W saunie suchej zazwyczaj przebywa się od 5 do 15 minut, jeśli korzystasz z niej po raz pierwszy, możesz zdecydować się na krótszy seans. Jeśli chcesz, aby było ich kilka, pamiętaj, aby przerywać je prysznicem. Po zakończeniu seansu w saunie warto odpocząć i należy nawadniać organizm. Wciąż masz jakieś wątpliwości dotyczące korzystania z sauny? Zapoznaj się z instrukcją, która powinna być umieszczona w pobliżu urządzenia.

Zasady korzystania z sauny mogą się nieco różnić w zależności od jej rodzaju. Dostępne są sauny suche, parowe, na podczerwień. Jeśli planujesz seans w saunie, przed wejściem do komory grzewczej zapoznaj się z instrukcją. Dobrym pomysłem jest także poproszenie o poradę osoby, która pracuje na terenie obiektu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wiesz to, co najważniejsze i możesz bez obaw skorzystać z wybranego rodzaju sauny.

Sauna – o tym warto pamiętać

Jest kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o korzystanie z sauny:

  • Jest to miejsce przeznaczone do relaksu, a więc należy zachować ciszę
  • Z sauny nie należy korzystać na czczo ani po obfitym posiłku,
  • Korzystając z sauny, trzeba zrezygnować z zabawy telefonem,
  • Przed wybraniem się na pierwszy seans, upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych,
  • Korzystaj z sauny rozsądnie, warto robić to raz w tygodniu,
  • Przed wejściem do komory grzewczej należy zmyć dokładnie makijaż i zdjąć biżuterię.

Pamiętaj o powyższych zasadach, a seans w saunie będzie przyjemny i efektywny. Jeśli zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z takiego sposobu na spędzenie czasu, czytaj dalej.

Kilka powodów, dla których warto korzystać z sauny

Ośrodek SPA, a może park wodny? Niezależnie od warunków, zawsze, gdy jest taka możliwość, warto skorzystać z sauny. Dlaczego? Ponieważ seanse w komorze grzewczej działają dobrze na samopoczucie, wygląd i zdrowie. Przede wszystkim jest to świetny sposób na relaks i odprężenie, zapomnienie o codziennych obowiązkach i problemach przynajmniej na chwilę. Spędzanie czasu w ciszy i cieple sprawia, że zmysły mogą odpocząć. Kolejną korzyścią wynikającą z wygrzewania się w saunie jest głębokie oczyszczenie porów skóry, co wpływa dobrze na jej stan oraz wygląd. Jeśli o zaletach sauny mowa, nie można zapomnieć również o wzmocnieniu organizmu. Jest to możliwe dzięki naprzemiennemu rozgrzewaniu i chłodzeniu ciała. Seanse w saunie można śmiało polecić osobom, które borykają się z bólami stawów.

Leave a Reply