Blog

Czosnek niedźwiedzi – co powinniśmy o nim wiedzieć?

by in Zdrowa żywność 30 stycznia, 2023

Czosnek niedźwiedzi co powinniśmy o nim wiedzieć?

Od dawna czosnek wykorzystywany był do leczenia wszelkich przeziębień, czy nawet grypy. Wszystko to zawdzięcza swoim właściwością prozdrowotnym. W ostatnim czasie na popularności zyskuje czosnek niedźwiedzi, który wbrew pozorom jest jeszcze lepszy od tradycyjnego czosnku. Coraz częściej wykorzystywany jest w medycynie naturalnej, gdzie jeszcze parę lat temu praktycznie nikt z niego nie korzystał. Jednak co powinniśmy o nim wiedzieć i jak z niego korzystać?

Czosnek niedźwiedzi – najważniejsze informacje

Czosnek niedźwiedzi (inaczej zwany cebulą czarownic czy też czosnkiem cygańskim) jest jednym z wielu ziół, które wykorzystywane były już w czasach starożytnych m.in. przez Germanów. Los chciał, że został on zapomniany, na szczęście wraca do łask wielu ludzi. Znajdziemy go praktycznie we wszystkich lasach w całej Europie (dziko rosnący). Jego nazwa wzięła się od tego, że bardzo chętnie spożywają je niedźwiedzie. Warto wspomnieć o tym, że w wielu rejonach Azji jest on objęty ochroną, przez co nie można go zrywać w lesie. Jednak możemy go bez problemu uprawiać czy to ogród, czy też różnego rodzaju plantacja.

Czosnek niedźwiedzi – charakterystyka, wygląd

Czosnek niedźwiedzi z wyglądu w ogóle nie przypomina naszego tradycyjnego czosnku. Jest łudząco podobny do czosnku ozdobnego czy też konwalii. Najważniejszą różnicą między czosnkiem niedźwiedzim a czosnkiem tradycyjnym jest to, że u tego pierwszego nie uraczymy ząbków. Zamiast tego mamy zielone długie na około 25 cm liście, które są w pełni jadalne. To właśnie w nich ukryte są wszystkie wartości odżywcze, jak i lecznicze. Warto jednak uważać na bardzo ładne okrągłe kwiaty, które są w białym kolorze. Ich zapach jest bardzo mocno czosnkowy jednak nie wolno ich jeść pod żadnym pozorem, ponieważ są bardzo mocno trujące dla człowieka. Pierwszy czosnek niedźwiedzi pojawia się już na koniec marca a początek kwietnia. Najłatwiej znaleźć go w Puszczy Białowieskiej czy Bieszczadach oczywiście dziko rosnący.

Czosnek niedźwiedzi jak go jeść? 

Tak naprawdę nie ma nic prostszego. Wystarczy, że weźmiemy parę świeżych liści młodego czosnku, następnie siekamy i tak naprawdę to wszystko. Sprawdzi się idealnie do różnego rodzaju sałatek, potraw czy nawet koktajli witaminowych. Możemy także stworzyć w bardzo szybki sposób sos do makaronu, który przechowujemy w słoiczkach w lodówce. Dodatkowo w wielu marketach znajdziemy także czosnek niedźwiedzi suszony, który idealnie sprawdzi się do nadania danej potrawie lekko ostrego smaku z posmakiem czosnku. 

Czosnek niedźwiedzi – przeciwskazania 

Pomimo tego, że czosnek niedźwiedzi posiada wiele substancji prozdrowotnych i sprawdza się jako lekarstwa na praktycznie każdą chorobę cywilizacyjną naszych czasów, to jednak nie każdy może z niego skorzystać. Przede wszystkim powinny zrezygnować z niego osoby, które mają problemy z żołądkiem czy dwunastnicą, tym bardziej, jeśli są to wrzody żołądka. Nie powinny go stosować dzieci poniżej 12 roku życia czy też kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dlatego przed spożyciem czosnku niedźwiedziego warto, jest skonsultować się z naszym lekarzem rodzinnym.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, czosnek niedźwiedzi bardzo pozytywnie wpływa na pracę naszego organizmu. Wszystko przez substancje lecznicze, które w sobie zawiera, dodatkowo staje się on coraz bardziej popularny wśród ludzi. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy może go stosować, gdyż może także negatywnie działać na nasz organizm.

 

Leave a Reply