Blog

Akomodacja oka – na czym polega?

12 maja, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakim sposobem możemy widzieć obiekty w różnych odległościach? Za ten proces odpowiada akomodacja oka. Dzięki niemu możemy wyraźnie widzieć przedmioty zarówno z bliska, jak i z daleka. Jednak jak każdy proces w naszym ciele, tak i akomodacja oka z wiekiem ulega osłabieniu. Pacjenci z zaburzeniami zmiany kształtu soczewki mają problemy z wyraźnym widzeniem, co wiąże się z koniecznością korzystania z okularów korekcyjnych. Na czym dokładnie polegają zaburzenia akomodacji oka i jak można je skorygować? 

Akomodacja oka – na czym polega? 

Akomodacja oka to proces, który polega na dostosowaniu się soczewki do oglądania obiektów położonych w różnych odległościach. Nastawność oka (nazwa zamienna do akomodacji) jest możliwa dzięki zmianie kształtu soczewki. Ten proces z kolei następuje w wyniku skurczu mięśnia rzęskowego. Żeby lepiej zrozumieć, na czym polega akomodacja oka, musimy wiedzieć, że cechą charakterystyczną soczewki jest elastyczność. Podczas skurczu mięśnia rzęskowego soczewka przybiera kształt kulisty. Dzięki temu możemy wyraźnie widzieć przedmioty położone w małej odległości. Z kolei rozkurcz daje efekt odwrotny. Soczewka się spłaszcza, co pozwala na ostre widzenie obiektów położonych daleko. 

Niestety wiele procesów w naszym organizmie wraz z wiekiem ulega pogorszeniu. Jednym z nich jest właśnie akomodacja oka. Zaburzenia nastawności soczewki powodują, że pacjenci mają problem z ostrym widzeniem przedmiotów. Zmniejszenie elastyczności soczewki najczęściej występuje u osób po 40. roku życia. Jednak wzrok warto badać regularnie i reagować na pierwsze objawy. 

Czym objawiają się zaburzenia akomodacji oka? 

Zaburzenia nastawności oka dotyczą nie tylko osób starszych. Problemy ze wzrokiem dotyczą coraz młodszych osób, co jest bezpośrednim wynikiem trybu życia. Godziny spędzane przed komputerem, a także telefonem, czy telewizorem nie są bez znaczenia. Jedną z przyczyn zaburzeń akomodacji oka jest skurcz akomodacyjny. Polega on na nadmiernym skurczeniu soczewki, co powoduje problem z nieostry widzeniem w dal. Skurcz akomodacyjny występuje najczęściej u pacjentów z nieskorygowaną nadwzrocznością, oraz u osób długotrwale obserwujących przedmioty z bliska – np. monitor komputera lub wyświetlacz telefonu. Czy zaburzenia akomodacji oka da się leczyć? 

Przede wszystkim jeśli zaobserwujesz pogorszenie wzroku, to w pierwszej kolejności umów się na wizytę u okulisty. Kompleksowe badania oferuje Wrocławskie Centrum Okulistyczne. Okulista dokładnie zbada Twoje oczy i ustali, co jest przyczyną zaburzeń. Następnie dobierze do tego odpowiednie leczenie. Zaburzenia akomodacji oka najczęściej wyrównuje się poprzez okulary korekcyjne. Jednak to niejedyna metoda. Dostępnym rozwiązaniem są także odpowiednio dopasowane soczewki, czy laserowa korekcja wzroku. Okulista pomoże Ci dobrać optymalną metodę. Pamiętaj także, że bardzo ważna jest profilaktyka wzroku, tak więc warto również zapytać o ćwiczenia poprawiające wzrok, a także zadbać o prawidłową dietę. 

Zostaw komentarz