Blog

Czym są żylaki i jak powstają?

by in Zdrowie 22 lipca, 2020

Jest jedną z najczęściej występujących chorób żył, a liczba osób cierpiących z jej powodu konsekwentnie się poszerza. Niewydolność żył powierzchownych, problem znany też jako żylaki, może każdemu z nas sprawić wiele problemów.

Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości? Żylaki mogą być (w niektórych przypadkach) chorobą wrodzoną, często są jednak przypadłością, na którą wpływają inne schorzenia. Jakie czynniki mogą wpływać na rozwój tej choroby? Niewydolność żył powierzchownych może być skutkiem zapalenia żył lub urazu, może się też rozwijać jako skutek niewydolności pompy mięśniowej łydki lub ucisku na żyłę, np. przez guzy lub blizny.

Żylakom sprzyjają też nasze codzienne zaniedbania, tak palenie papierosów, nieprawidłowe odżywianie się oraz prowadzenie siedzącego (lub stojącego) stylu życia. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że zagraża nam niewydolność żylna? Poszerzające się żyły podskórne, coraz bardziej widoczna sieć „pajączków” oraz obrzęki i uczucie ciężkości nóg – oto objawy, których nie możemy ignorować. Im wcześniej zaczniemy walkę o zdrowie, tym mniejszym problemem będą dla nas żylaki.

Co możemy zrobić?

Ważne jest udanie się do lekarza i wykonanie badań, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy i ustalenie metod postępowania. Na czym może polegać leczenie w przypadku niewydolności żylnej? Leczenie niewydolności żylnej często zaczyna się od nakłonienia pacjenta do tego, by zmienił swój styl życia. Lekka, pełna warzyw i owoców dieta, aktywność fizyczna – oto podstawa w walce z żylakami. Często stosowaną metodą leczenia żylaków jest również kompresjoterapia, w przypadku której podstawową rolę odgrywają specjalne pończochy uciskowe.

A co w chwili, gdy żylaki są poważniejszym problemem? W chwili, gdy choroba jest bardziej zaawansowana, zastosowana może zostać skleroterapia – nowoczesna terapia, która polega na podaniu do żyły środka powodującego jej zamknięcie.

W walce z żylakami mogą być też stosowane leki flebotropowe, które pomagają wzmacniać żyły. W wielu przypadkach niezbędna staje się jednak operacja, o przeprowadzeniu której decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań.