Jaką rolę pełni woskowina w uchu i jak usuwać jej nadmiar?
Woskowina to naturalna substancja, która znajduje się w przewodzie słuchowym człowieka. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie funkcje pełni właściwie woskowina w uchu. Wiele osób błędnie sądzi, że jest to zbędna substancja. Pozbyć należy się jedynie nadmiaru woskowiny. Należy robić to jednak w bezpieczny sposób. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się pomoc specjalisty.
Woskowina – najważniejsze informacje
Jak zaznaczono na wstępie, woskowina w uchu nie jest patologiczną substancją. Jej obecność jest całkowicie naturalna i nie należy się jej obawiać. Jak wygląda woskowina? Posiada ona żółtawe zabarwienie i ma konsystencję lepkiego wosku. Stąd też wzięła się jej nazwa. Podstawową rolą tej substancji jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodu słuchowego. Na tym jednak nie koniec. Woskowina w uchu ma także za zadanie nawilżać przewód słuchowy. Ponadto, dzięki woskowinie można będzie pozbyć się niektórych bakterii oraz rzecz jasna grzybów. Mogłyby one przyczynić się do rozwoju niektórych schorzeń kanału słuchowego, dlatego należy z nimi walczyć. Woskowina wilgotna występuje u większości przedstawicieli ras czarnej oraz białej. Jeżeli chodzi zaś o Indian i Azjatów, dominuje u nich tak zwana woskowina sucha. Mimo, że woskowina jest substancją naturalną, w niektórych przypadkach, zbyt duże jej ilości mogą upośledzać słuch. Jeżeli woskowiny jest zbyt dużo, koniecznie należy ją usunąć, niekiedy laryngologicznie.
Jak pozbyć się nadmiaru woskowiny z ucha?
Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób usunąć nadmiar woskowiny z ucha. W zdecydowanej większości przypadków nie jest to jednak konieczne. Wystarczy dbać o prawidłową higienę swoich uszu. Osoby używające popularnych patyczków higienicznych muszą pamiętać o tym, aby nie wprowadzać ich do ucha zbyt głęboko. Można nimi oczyszczać jedynie zewnętrzne części uszu. W przeciwnym bowiem razie, może dojść do uszkodzenia kanału słuchowego. Jeżeli z jakichś względów dojdzie jednak do zatkania kanału słuchowego nadmiarem woskowiny, może pojawić się uczucie zatkanego ucha. Jest to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, dlatego każdy chce szybko jej pozbyć. Można skorzystać z preparatów rozpuszczających woskowinę, które dostępne są w większości aptek. Niekiedy jednak, konieczne staje się udanie do lekarza laryngologa. Ustali on przyczynę zalegającej w uchu woskowiny i zaleci odpowiednie leczenie. Niekiedy konieczne może okazać się przepłukanie ucha bądź uszu. Przynosi to natychmiastową ulgę. W przypadku stanu zapalnego ucha, konieczne jest jego wyleczenie. W przeciwnym bowiem razie, nie będzie satysfakcjonującej poprawy.