Blog

Szumy uszne – jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć?

by in Zdrowie 30 listopada, 2021

Szumy uszne to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która dokucza wielu osobom. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyny szumów usznych mogą być zarówno błahe, jak i poważne. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się sięgnięcie po profesjonalną pomoc. Niekiedy jednak, dolegliwości przechodzą równie szybko jak się pojawiły.

Przyczyny szumów usznych

Istnieje wiele różnego rodzaju przyczyn szumów usznych. Wśród najpowszechniejszych należy wyróżnić przede wszystkim:

  • zapalenie ucha wewnętrznego lub zewnętrznego
  • starzenie się narządu słuchu
  • urazy czaszki
  • stosowanie niektórych leków
  • przeziębienie
  • choroby układu nerwowego

Szumy uszne nie zawsze muszą wiązać się z poważnym schorzeniem. Niestety, czasami ich przyczyny są bardzo złożone i domowe sposoby nie wystarczą, by się ich pozbyć. Dobrze byłoby więc pomyśleć o konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu. W razie konieczności pokieruje on pacjenta do neurologa, laryngologa bądź do innego specjalisty.

Jak objawiają się szumy uszne?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób objawiają się szumy uszne. Każdy może bowiem odczuwać je w nieco inny sposób. Szumy uszne są dość specyficznym doznaniem. Zazwyczaj większości osób doświadczających szumów usznych wydaje się, że słyszą one różne dźwięki. Charakterystyczne da szumów usznych jest to, że nie wywołuje ich żaden bodziec z zewnątrz. Pojawieniu się szumów usznych mogą towarzyszyć objawy takie jak bóle głowy, zawroty głowy czy też niepokój. Dolegliwość ta bardzo często powoduje dekoncentrację, jak również zaburzenia lękowe. Dotyczy to w szczególności osób, u których szumy uszne utrzymują się już od dłuższego czasu. Takiej sytuacji nigdy nie wolno bagatelizować, bo może w krótkim czasie doprowadzić do pogorszenia samopoczucia fizycznego oraz psychicznego.

Jak pokonać szumy uszne?

Jak wspomniano wyżej, przyczyny szumów usznych są bardzo różne. Nie każdy jednak od razu chce udać się do lekarza. Nie trzeba oczywiście od razu decydować się na takie rozwiązanie. Można odczekać kilka dni, zwłaszcza jeżeli szumy uszne nie są zbyt uciążliwe. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że poważne i ciągłe szumy uszne zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Do lekarza trzeba udać się również wtedy, gdy szumy uszne nie są co prawda zbyt uciążliwe, ale długo nie mijają. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieją jakieś domowe sposoby na szumy uszne. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jakiejś jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od przyczyny. Jeżeli jest nią jakaś infekcja, można próbować ją zwalczyć, na przykład przy pomocy naparów ziołowych.

Leave a Reply