Blog

Jakie zioła warto stosować na podwyższony poziom cholesterolu?

by in Zioła 28 kwietnia, 2023

Hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom złego cholesterolu, jest już uznawana za chorobę cywilizacyjną. Najczęściej jest konsekwencją niewystarczającej ilości ruchu oraz źle zbilansowanej diety. Jeżeli poziom cholesterolu jest delikatnie podwyższony to możemy spróbować uregulować jego poziom za pomocą diety. Pomocne może okazać się także stosowanie niektórych ziół. Jakie zioła warto stosować na podwyższony poziom cholesterolu?

Jak podwyższony poziom cholesterolu wpływa na nasz organizm?

Mimo tego, że cholesterol jest potrzebny, aby nasz organizm mógł funkcjonować w prawidłowy sposób to jego zbyt wysokie stężenie we krwi może prowadzić do szeregu powikłań zdrowotnych. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest wtedy, kiedy mamy podwyższony poziom złego cholesterolu, czyli frakcji LDL. Podwyższony poziom cholesterolu to przede wszystkim zwiększone ryzyko chorób ze strony układu krwionośnego i naczyniowego. Osoby takie są bardziej narażone na zawały serca, udary mózgu oraz miażdżycę. Podwyższony poziom cholesterolu może być również wynikiem przyjmowanych leków lub skłonności genetycznych. Nie mniej jednak w przypadku wykrycia podwyższonego poziomu cholesterolu należy skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby ustalić dalsze postępowanie. 

Jak powinna wyglądać dieta, aby obniżyć poziom cholesterolu?

Największą bronią w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu jest zmiana nawyków żywieniowych. Należy unikać tłuszczów nasyconych, które są zawarte w dużych ilościach w mięsie czerwonym, maśle, smalcu, mleku, serach i jajach. Podwyższony poziom cholesterolu nie oznacza, że powinniśmy w ogóle przestać spożywać tłuszcz. Wręcz przeciwnie, powinniśmy spożywać dużo tłuszczy nienasyconych, które zwiększą frakcję dobrego cholesterolu w naszym organizmie, czyli frakcję HDL. Wielonienasycone tłuszcze znaleźć możemy w produktach takich jak awokado, płynne oleje roślinne np. oliwa z oliwek, czosnek, orzechy, siemię lniane. W takim przypadku warto jest również postawić na dietę lekkostrawną.

Suplementacja przy podwyższonym poziomie cholesterolu

Jeżeli chcemy uzyskać lepszy efekt to możemy do naszej zbilansowanej diety wprowadzić suplementy diety, które pomogą w regulacji poziomu cholesterolu. Warto jest postawić na preparaty ziołowe, których szeroki wybór znajdziemy w aptekach oraz sklepach zielarskich. Do najbardziej popularnych ziół wpływających na poziom cholesterolu we krwi zaliczyć możemy:

 • karczoch,
 • kozieradka,
 • liść brzozy brodawkowatej,
 • szyszki chmielu,
 • ostropest plamisty,
 • dzika róża,
 • bergamotka,
 • babka płesznik,
 • czosnek,
 • cebula, 
 • lucerna.

W jakiej postaci suplementować zioła?

Najprostszą formą suplementacji jest zakup gotowych preparatów w postaci tabletek. Zazwyczaj są to preparaty wieloskładnikowe, a więc zawierają kilka ziół w odpowiednim stężeniu w jednej tabletce. Aby uzyskać oczekiwany efekt zioła należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku ziół o efekcie można mówić po upływie od 1 do 3 miesięcy. Drugą opcją są napary i herbatki oparte na ziołach. Napar można przyrządzić zaparzając jeden składnik lub mieszając kilka ziół. W przypadku herbat do zaparzania najczęściej są one oparte na zielonej herbacie, która sama w sobie ma pozytywny wpływ na profil lipidowy krwi a ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne i niweluje wolne rodniki. Do zielonej herbaty dodawane są zioła np. liść brzozy bądź nasiona kozieradki. Wszystkie wyżej wymienione preparaty mogą przynieść pozytywny wpływ i być wsparciem w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu. Należy jednak pamiętać, że podstawą kuracji musi być zmiana trybu życia. Jeżeli poziom cholesterolu jest mocno podwyższony to należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może być konieczne zastosowanie leków.

Leave a Reply