Blog

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

by in Życie codzienne 2 lipca, 2019

Podstawowe zasady podczas dobierania rozmiaru pierścionka

Kupując biżuterię zarówno sobie samemu jak i ukochanej osobie staramy się aby zawsze była idealnie dopasowana do stylu i gustu. Gdy w grę wchodzą złote lub srebrne pierścionki to równie ważny jak wzór jest rozmiar biżuterii. Pierścionek powinien dobrze leżeć na palcu, tylko wówczas noszenie go nie przysporzy nam dyskomfortu, nie zablokuje nam się on na opuchniętych palcach czy też nie zsunie się z nich niezauważenie. Dokonując pomiaru pierścionka warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie on dokładniejszy a wybór biżuterii trafny. Każdy palec ma inną szerokość a palce u obu rąk mogą różnić się nawet o 1 rozmiar dlatego zawsze należy mierzyć pierścionek na tym samym palcu, na którym planujemy go nosić. Aby uniknąć przypadkowego zgubienia pierścionka, powinien on z lekkim oporem przechodzić przez staw w palcu czyli tzw. kostkę. Warto palec zmierzyć o różnych porach dnia gdyż dłonie mają tendencję do puchnięcia szczególnie rano i późnym wieczorem. Zbyt mały rozmiar po dodatkowym opuchnięciu palca może stwarzać spory dyskomfort. Jeżeli wybraliśmy niestandardowy model pierścionka np. wyjątkowo szeroki lub o nieregularnych kształtach to lepiej dobór rozmiaru pozostawić specjaliście gdyż samodzielne mierzenie może być mało wiarygodne. Jeśli panowie kupujący pierścionek zaręczynowy mają dostęp do biżuterii swojej wybranki i na jej podstawie chcą dokonać wyboru rozmiaru to muszą pamiętać aby wybrać taki pierścionek, który kobieta nosi na serdecznym palcu prawej dłonie. To właśnie na tym miejscu w przyszłości założy ona zaręczynowy pierścionek.

Sposoby na określenie rozmiaru pierścionka

Jubiler – w salonie jubilerskim specjaliści zmierzą pierścionek profesjonalnymi narzędziami jak np. obrączki miarowe, które pozwalają z dużą dokładnością określić rozmiar pierścionka. Jest to najbardziej wiarygodny sposób określenia rozmiaru tego rodzaju biżuterii.

Tabela rozmiarów w Internecie – w Internecie znajdziemy tabelę, na której widnieją okręgi różnej wielkości. Średnica okręgu oznacza wewnętrzną średnicę pierścionka. Należy wydrukować wzory w skali 1:1 i przyłożyć swoja biżuterię do odpowiedniego okręgu, który wskaże potrzebny rozmiar. Jeżeli zrobimy to dokładnie to wynik powinien być bardzo wiarygodny.

Suwmiarka – zamiast przykładać pierścionek do okręgów na papierze można zmierzyć średnicę pierścionka za pomocą suwmiarki a następnie wynik sprawdzić bezpośrednio w tabeli rozmiarów. To dokładny sposób pomiaru, dzięki któremu uzyskamy precyzyjny wynik.

Papierowy pasek lub kawałek sznurka – wycinamy papierowy pasek o szerokości zbliżonej do wymiarów pierścionka i owijamy nim palec. Długość paska to obwód naszego palca, który możemy sprawdzić w odpowiedniej tabeli w Internecie. Do każdego obwodu przypisany jest tam rozmiar pierścionka. Niestety ten sposób jest najmniej dokładny, wystarczy że pasek niedostatecznie będzie przylegał do skóry a pierścionek, który na tej podstawie kupimy będzie po prostu za duży.

Leave a Reply