Blog

Uzależnienie od automatów do gier

by in Życie codzienne 15 listopada, 2019

Kosztowna rozrywka

Automaty do gier są jednymi z najbardziej popularnych gier hazardowych. Nic takiego się nie stanie kiedy zagramy raz czy dwa, prawda? Jednak automaty są niezwykle podstępne i niebezpieczne. Uzależnienie od automatów do gier, jak każde uzależnienie potrafi pochłonąć człowieka bez reszty. Zagrasz raz, drugi, potem czwarty i dziesiąty. Udało ci się wygrać, widzisz, że jest to możliwe i chcesz więcej. Niestety tym razem nie jest tak kolorowo. Przegrywasz wszystkie włożone pieniądze.

Co teraz?

Przecież tak tego nie zostawisz… Wracasz następnego dnia, żeby się odegrać. Taka gra można trwać wiele dni, miesięcy, lat. Zaczynasz wrzucać wszystkie swoje oszczędności do automatu. Prosisz znajomych o pilną pożyczkę. W końcu przestają ci pożyczać pieniądze i szukasz innego źródła pieniędzy. Uzależnienie od automatów do gier sprawia, że nie myślisz racjonalnie. Zadłużasz się nie tylko u rodziny i znajomych. Idziesz do banku i zaciągasz kredyt gotówkowy. Przecież i tak go spłacisz kiedy w końcu uda się wygrać. Zapewne czytając to, myślisz, że to sytuacja wyssana z palca. Jednak takie są fakty. Człowiek uzależniony nie potrafi rozpoznać co jest właściwe, a co go pogrąża. Automat zaczyna kierować jego życiem. Aby uświadomić ci, jak bardzo ryzykowne jest granie na automatach opiszemy mechanizm działania maszyn.

Uzależnienie od automatów do gier

Gra na automatach odbywa się w znacznie szybszym tempie niż w innych grach. Możesz więc stracić znacznie szybciej większą sumę pieniędzy. Ponadto szanse wygrania są niezbyt duże. Automaty są zaprogramowane tak, że tylko pewien procent ze stawianych przez graczy pieniędzy zostanie wypłacony. Ustalenie szans wygrania lub przegrania w innych formach gier hazardowych jest trudne, ale możliwe. Grając na automatach nie ma takiej możliwości!

Ważne jest też to, że koła automatów są często obciążone. Oczywiście są obciążone w ten sposób, żeby nisko wypłacalne symbole wyskakiwały częściej niż symbole głównej wygranej. Masz wtedy złudne wrażenie, że  wygrana jest tuż tuż! Obciążone koła w automatach są dość powszechne o czym większość grających nie wie.

Czynnikiem, który manipuluje naszymi emocjami są tzw. fałszywe wygrane. Mają one miejsce kiedy suma, którą wygrywamy w jednym zamachnięciu jest mniejsza niż suma stawiana. Automat wskazuje nam wygraną, a tymczasem w rzeczywistości przegrywamy. Wrzuciliśmy więcej, wygraliśmy mniej. Co to oznacza? Taka wygrana to przegrana!

Musimy wspomnieć też o “bliskich wygranych”. W takiej sytuacji symbol głównej wygranej pojawia się bezpośrednio powyżej lub poniżej linii wypłaty.

Leave a Reply