Blog

Wybór kierunku studiów

by in Życie codzienne 20 lutego, 2019

Wielu młodych ludzi, którzy w maju będą pisać maturę podejmie bardzo ważną decyzję. Mowa oczywiście o wyborze kierunku studiów. Dzięki studiom można otworzyć sobie drogę do świetnej kariery, która przynieść może dobrą pozycję społeczną, jak też niezłe zarobki. Dlatego ważne jest, żeby każdy maturzysta wybrał takie studia, które najbardziej mu odpowiadają oraz takie, które pasują do jego predyspozycji.

Jak wybrać kierunek studiów?

Wybór kierunku studiów nie jest zadaniem łatwym. Aktualnie studiować można na bardzo wielu kierunkach. W Polsce działa mnóstwo uczelni zarówno publicznych, jak też niepublicznych, które oferują różnego rodzaju kierunki. Nie da się wskazać jednoznacznie, który kierunek jest aktualnie najbardziej opłacalnym do studiowania. Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Wybierając jakieś studia, które są teraz popularne, za pięć lat może okazać się, że rynek jest już przesycony absolwentami tego kierunku.

Pożądane na rynku zawody

Przeglądając aktualny rynek pracy oraz patrząc na przyszłe prognozy, wyraźnie widać, że jest mocne zapotrzebowanie na specjalistów z kilku dziedzin. Przede wszystkim poszukiwani są informatycy, programiści, automatycy, mechanicy. Ponadto na rynku potrzeba aktualnie bardzo wielu inżynierów, którzy specjalizują się w budownictwie. Liczne inwestycje budowlane sprawiają, że jest mocne zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu budownictwa. Poza wymienionymi kierunkami, dość łatwo o pracę mogą mieć absolwenci, którzy dobrze znają języki takie jak: Chiński, Japoński, Norweski. Oczywiście rynek bardzo potrzebuje także dobrych lekarzy i prawników.

Kariera jest możliwa w każdej branży

Aktualnie panuje opinia, że najbardziej pożądanymi specjalistami na rynku pracy są właśnie inżynierowie, informatycy oraz programiści. Nie oznacza to jednak, że absolwenci innych kierunków nie znajdą pracy. W dzisiejszym świecie można pracować nie tylko w Polsce. Dla Polaków otwarte są rynki wielu państw Europejskich, jak też pozaeuropejskich. Osoby zainteresowane mniej popularnymi kierunkami studiów także mogą znaleźć zatrudnienie i zrobić super karierę.

Warto studiować to co się lubi

Przy wyborze kierunku studiów dobrze jest kierować się panującą na rynku sytuacją, jednak trzeba też znać swoje predyspozycje oraz zainteresowania. Nie każdy na pewno chce być inżynierem, czy też lekarzem. Wybierając kierunek studiów kierujmy się przede wszystkim własnymi przekonaniami oraz marzeniami. Pamiętajmy także o tym, żeby samemu decydować o wyborze studiów dla siebie. Warto zasięgnąć opinii innych ludzi, jednak ostateczna decyzja musi być podjęta świadomie i indywidualnie.

Koszty studiów

Studia to piękny czas dla każdego młodego człowieka, jednak pamiętajmy także że żadne studia nie są darmowe. Prawdą jest, że na państwowych uczelniach nie trzeba płacić czesnego za naukę, jednak trzeba się utrzymać. Jeżeli mamy problemy finansowe, dobrym pomysłem może być wzięcie kredytu gotówkowego, czy też dość korzystne zaciągnięcie kredytu studenckiego. Kredyt taki pozwoli spokojnie sfinansować edukację i skupić się na nauce, a nie na kłopotach z brakiem pieniędzy.

 

Leave a Reply