Blog

Dzieci z rozbitych rodzin

25 lutego, 2019

Każdy z nas zdaje sobie sprawę jak ważna jest rodzina w naszym życiu. Od najmłodszych lat uczymy się, że rodzina jest podstawową jednostką. Rodzice są naszymi pierwszymi nauczycielami, którzy przygotowują nas do życia. Dzięki wzorcom, które nam przedstawiają uczymy się jak wykonywać dane role społeczne. Krok po kroku pokazują nam, jak funkcjonuje świat. Na jakich zasadach, normach opiera się dane społeczeństwo. I jakie wartości są w życiu naprawdę ważne. Jednak, aby dziecko miało pełny ogląd sytuacji powinno czerpać informacje zarówno od matki, jak i ojca.  Bardzo cenne są perspektywy, które odróżniają się ze względu na płeć. Wzorując się na rodzicach wiemy jaką być mamą, ale też jak powinna wyglądać rola taty. Jednak coraz częściej bywa tak, że rodziny się rozpadają. Jedno z rodziców odchodzi. Jest to spowodowane rozwodem, separacją czy śmiercią jednego z małżonka. Wtedy całościowy obraz, który dotychczas był tworzony zostaje zaburzony.

Dzieci z rozbitych bądź niepełnych rodzin mogą zmagać się z większą ilością problemów

Nie można zarzucić rodzicowi, który trwa przy dziecku, złej opieki. Było by to wielce niesprawiedliwe. Samotni rodzice bardzo często ze względu na daną sytuację o wiele bardziej angażują się w życie dziecka. Pragną zapewnić im dom o jakim marzą. Przede wszystkim chcą zrekompensować brak drugiego rodzica. Jednak pomimo wielu starań dzieci utożsamiają się z ogólnym przekonaniem, że ich życie jest gorsze. Dzieje się tak z tego powodu, iż społeczeństwo bardzo mocno naznacza tzw. dzieci z rozbitych rodzi. Przecież w rzeczywistości te dzieci nie różnią się od innych.

Dzieci z rozbitych rodzin często bardzo mocno odczuwają brak drugiego rodzica. Podświadomie pragną i zastanawiają się jakby to było, gdyby moja rodzina była „normalna”. Swoją frustrację i złość wyładowują na rodzicach bądź środowisku. Swoimi „wybrykami” manifestują to, że nie podoba się im dana sytuacja, w której musieli się znaleźć. Uporczywie próbują zwrócić swoją uwagę rodzica, którego tak rzadko widują. Niestety tym samym karzą za daną sytuację rodzica, który sprawuje opiekę.

Dzieci z rozbitych rodzin potrzebują wiele uwagi i zrozumienia. Pragną być zauważalni. Ze względu na brak dojrzałego podejścia nie potrafią zrozumieć tego: Jak rodzice mogą się nie kochać? Dlaczego już nie kochasz mamy/taty? Dlaczego już go nie ma z nami? Te pytania świadczą o tym, że dzieci z rozbitych rodzin potrzebują czasu, aby zrozumieć.

Jest wiele etapów przez, które dzieci z rozbitych rodzin muszą przejść

Od braku zrozumienia, lęku i frustracji po samotność, odrzucenie i odbudowę zaufania. Jednak warto pamiętać, aby nie naznaczać ich mianem  „gorszych”  dzieci.  Tworzenie niepełnej rodziny to nie patologia społeczna.

Zostaw komentarz