Blog

3 produkty, które powinny znaleźć się w apteczce diabetyka

by in Blog 6 czerwca, 2021

Cukrzyca to choroba, która zbiera coraz większe żniwo. Zapadają na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Diabetycy zdają sobie sprawę, że w zasięgu ich ręki oraz w ich apteczce nie może od momentu postawienia diagnozy zabraknąć wielu akcesoriów. Żeby czuć się bezpiecznie, pewnie i spokojnie, warto zaopatrzyć się w poniżej wymienione produkty.

Glukometry, lancety i inne akcesoria

Osoby, które nie zdecydowały się lub z jakiś powodów nie mogą sobie pozwolić na zakup pompy insulinowej, stale w swojej apteczce muszą mieć zapas akcesoriów, służących do samokontroli. Mowa tu przede wszystkim o sprawnie działających glukometrach oraz o wszystkich produktach dodatkowych, które pomagają mierzyć poziom cukru we krwi. Mimo, że ta czynność nie należy do najprzyjemniejszych, to musi być wykonywana regularnie. W trosce o obolałe opuszki diabetyków, producenci dostarczają na rynek nowoczesne lancety z silikonową powłoką, które zmniejszają odczuwanie bólu przy nakłuwaniu. Do pobrania próbki krwi lancety z silikonową powłoką wymagają zdecydowanie mniejszego nacisku, w związku z czym poziom bólu jest o wiele mniejszy. To bardzo ważne zważywszy na fakt, że diabetycy muszą powtarzać tę czynność wielokrotnie w ciągu doby.

Paski ketonowe

Pierwotnie, paski ketonowe zostały stworzone dla osób, które miały wszelkie objawy cukrzycy typu 1. Chodziło o to, by sprawdzić czy są one zagrożone kwasicą ketonową. Obecnie zaleca się korzystanie z pasków ketonowych w wielu innych przypadkach, bowiem zbyt wysokie stężenie ciał ketonowych stanowi poważne obciążenie dla wątroby i nerek wszystkich osób, które:

  • czują się ciągle zmęczone, wyczerpane;
  •  mają kłopoty z oddychaniem;
  •  cierpią na ciągłe uczucie suchości w ustach, stale odczuwają pragnienie;
  • chorują na cukrzycę ciążową;
  • są narażone na długotrwały stres;
  • wyczuwają u siebie zapach owocowy z ust.

Badanie z użyciem pasków ketonowych jest bardzo proste. Wystarczy zanurzyć pole testowe na pasku w moczu osoby badanej, by uzyskać miarodajny wynik. U diabetyków obecność ciał ketonowych oznacza, że w organizmie zachodzą nieprawidłowe zmiany oraz, że jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem, który dzięki odpowiedniemu leczeniu zapobiegnie powstaniu kwasicy ketonowej.

Preparat do dezynfekcji rąk i waciki do dezynfekcji

Prawidłowa dezynfekcja rąk jest ważna w każdym przypadku. Dla diabetyków jest ona absolutną koniecznością, zważywszy na fakt, że korzystają oni z nakłuwaczy i lancet wiele razy na dzień. Nie ma tu mowy o braku sterylności, który może prowadzić do infekcji. Konieczna jest higiena i znajomość zasad prawidłowej dezynfekcji rąk. A ta wymaga zazwyczaj korzystania z profesjonalnych środków, takich jak Streillhand, dostępny w sklepie diabetyk24.pl. To preparat na bazie alkoholu z dodatkiem substancji nawilżających, który jednocześnie pomaga pozbyć się zarazków i zadbać o delikatną i podrażnioną skórę dłoni cukrzyków. Prawidłowa dezynfekcja rąk w obecnych czasach to absolutna konieczność, dlatego w każdej apteczce powinien znaleźć się takowy preparat. Diabetycy powinni mieć zawsze przy sobie nie tylko preparat, taki jak Sterillhand, ale także waciki do dezynfekcji. Skutecznie oczyszczają i chronią miejsce, w którym zostało zrobione nakłucie w celu pobrania próbki krwi do analizy.

Leave a Reply