Blog

Pyszna drożdżowa buła – prosty przepis dla początkujących

by in Blog, Życie codzienne 11 czerwca, 2021

Drożdżowa buła – przepis dla leniuchów

Śmiało można stwierdzić, że wszelkiego rodzaju przepisy na ciasta sporządzane na bazie drożdży są wyjątkowo dopasowane dla typowych leniuchów. Nie ma nic prostszego niż połączenie drożdży z mlekiem lub wodą i mąką.

Jeżeli przeglądasz przepisy na ciasta w poszukiwaniu jakiegoś pomysłu to warto żebyś wiedział, że przepis na ciasto drożdżowe to najprostszy z możliwych, gwarantujący pewne powodzenie. Ten sam schemat dotyczy także zwykłych bułek zjadanych chętnie na śniadanie. Jest wiele przepisów na przygotowanie domowych bułek. Ten, który tu jest prezentowany naprawdę nie wymaga zbyt wiele czasu i co ważne żadnych umiejętności.

Przygotowanie ciasta na dużą bułę

Składniki:
– mąka pszenna TYP 550 – 0,8 kg
– drożdże świeże – 30 g
– mleko ciepłe – 0,4 l
– sól niejodowana – pół łyżki
– mała łyżeczka cukru.

Zaczyn drożdżowy

Mleko należy lekko podgrzać, następnie rozpuścić w nim drożdże, dodając łyżeczkę cukru i łyżkę mąki. Wszystkie składniki powinny być dobrze wymieszane i odstawione do czasu „ruszenia” drożdży. Mieszankę najlepiej odstawić w ciepłe miejsce i odczekać około 30 minut. Po tym czasie zaczyn jest już gotowy do użycia.

Ciasto

Do dużej misy robota kuchennego wsypać mąkę i sól, a następnie wlać wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i wyrobić ciasto stosując do tego celu hak do ciasta. Ciasto wyrabia się się około 12 minut, kiedy odchodzi od brzegów misy i od haka oznacza to, że jest dobrze wyrobione. Tak wyrobione ciasto odstawia się pod przykryciem lnianą ściereczką w ciepłe miejsce na około godzinę. Ciasto powinno zwiększyć swoją powierzchnię około dwa razy. Latem kiedy otoczenie jest rozgrzane słońcem, proces rośnięcia ciasta trwa bardzo krótko, zimą nieco dłużej.

Formowanie dużej buły

Tradycyjnie bułki przygotowuje się odrywając od wyrośniętego ciasta małe kawałki i z nich formuje się pożądany kształt bułek np. okrągłe, podłużne, kwadratowe itp. Jest to najbardziej pracochłonna i dla wielu niewdzięczna praca przy bułkach. W tym prezentowanym przepisie nie ma tej czynności, a ciasto wystarczy jedynie podzielić na dwie części i po lekkim delikatnym ugnieceniu, włożyć je do wysmarowanych np. smalcem foremek. Foremki odstawia się na około 30 minut, aby ciasto się „napuszyło”. Kiedy już podrośnie w foremkach można je wstawiać do piekarnika.

Pieczenie dużych buł

Piekarnik nagrzewa się do 200 stopni i wstawia foremki z ciastem. Czas pieczenia to 20 minut, po czym należy wyciągnąć delikatnie duże buły z foremek i dopiekać jeszcze przez 5 minut.

Przepis na ciasto drożdżowe w tym przypadku umożliwia w szybkim czasie upieczenie dwóch dużych buł. Łącznie przy korzystnych warunkach zewnętrznych cały proces upieczenia dwóch buł, ważących około 0,5 kg każda, zajmuje około dwie godziny.

Leave a Reply