Blog

5 typowych zachowań narcystycznego partnera

by in Blog 18 czerwca, 2021

Narcyzy to zawsze zły materiał na poważnego związku. Nigdy nie będą się o Ciebie troszczyć i zawsze postawią siebie na lepszej pozycji. Jeśli podejrzewasz, że spotykasz się w kimś o osobowości narcystycznej, koniecznie zapoznaj się z tą listą pięciu typowo narcystycznych zachowań, które prawie zawsze doprowadzą wasz związek do rozpadu. Być może będzie to dla Ciebie znak, że sama powinnaś zakończyć waszą relację!

1. Zdradza Cię
To zachowanie typowe dla narcyza, choć nie każda osoba, która zdradza, nim jest. Jednak narcyz nigdy nie liczy się przy okazji z twoimi uczuciami i nie zamierza przestawać nawet wtedy, gdy go przyłapiesz. W skrajnych sytuacjach może zdradzać Cię nawet z kilkoma osobami naraz i to zupełnie jawnie. Nie będą go obchodzić twoje obiekcje czy protesty, a jednocześnie sam będzie oburzony, kiedy zaczniesz się domagać, aby przestał. Dzieje się tak dlatego, że narcyzów obchodzą tylko ich potrzeby, a osoby w związku traktują zazwyczaj jako podległe sobie.

2. Umniejsza wartości twojej i twoich osiągnięć
Narcyz ma głęboko zakorzenioną potrzebę bycia najlepszym, bo to dodatkowo umacnia go w przekonaniu, że jest wspaniały. Dlatego często wyolbrzymia swoje osiągnięcia i ciągle o nich wspomina, nawet jeśli doszło do nich naprawdę dawno temu. Jeśli jednak Ty coś osiągniesz, nie zostaniesz w żaden sposób doceniona. Czasami możesz wręcz zostać wyśmiana i porównana ze swoim partnerem, który będzie za wszelką cenę chciał Ci udowodnić, że to on ostatecznie osiągnął więcej wartościowych rzeczy, a Ty łatwo zniechęcisz się do dalszych zwierzeń.

3. Mówi tylko o sobie
Narcyzów nie obchodzą inni ludzie, chociaż potrafią udawać, że jest inaczej. Ich ulubionym tematem do rozmowy są oni sami, ich osiągnięcia, ludzie, których znają (najczęściej wysoko postawieni i cieszący się ogólnym szacunkiem), pieniądze, które zarobili. I to wszystko sprowadza się do jednego: chwalenia samego siebie. Często dzieje się to u nich zupełnie mimowolnie i podświadomie z początkowych tematów zbaczają na swoje ulubione tory, ale czasem robią to celowo, aby zwrócić na siebie uwagę lub umniejszyć znaczenie kogoś innego w grupie rozmówców.

4. Swoje potrzeby stawia na pierwszym miejscu
Narcyza nigdy nie będzie obchodził jego partner, chociaż potrafi czasem zrobić coś tylko dla niego, o ile odniesie dzięki temu wymierne korzyści. Jeśli będziecie musieli podjąć wspólną decyzję, możesz być pewna, że będzie to JEGO decyzja, często z korzyścią tylko dla niego. Rzadko będziecie robić coś, co sprawia Ci przyjemność, a z czasem zupełnie przestaniecie. Restauracja, do których będziecie wychodzić, będą jego ulubionymi, nowy kolor ścian będzie pasował jemu, a wasz nowy pies będzie z wybranej przez niego hodowli. I jeśli na to pozwolisz, z czasem będzie coraz gorzej.

5. Domaga się ciągłego bycia w centrum uwagi
Narcyz kocha być ubóstwianym, najlepiej przez wszystko i wszystkich. A najbliższa i najłatwiejsza droga do osiągnięcia tego celu wiedzie przez zdobycie powszechnej uwagi. Narcyzm często nie dostrzega błędów towarzyskich, które popełnia, a nawet potrafi być z nich dumny, jeśli dzięki temu ludzie na niego patrzą. Często może do tego wykorzystać swoją partnerkę, bowiem narcyzi często dobierają sobie partnerów wizerunkowo, nie patrzą na charakter czy szanse na przyszłość, ale właśnie na to, jak prezentujesz się w towarzystwie i są w stanie zakończyć związek, jeśli nie podoba im się twój publiczny sposób bycia.

Leave a Reply