Blog

Bieganie – jak pokonać kryzys i pokochać tę dyscyplinę?

by in Blog 18 sierpnia, 2021

Mówi się, ze bieganie to jeden z najprostszych, najtańszych i najbardziej efektowych treningów aerobowych. Jednak wiele osób przyznaje, że nawet krótki dystans jest dla nich ponad siły i często przyprawia o zawroty głowy. Dlaczego, zatem dla jednych to aktywny relaks, dla innych niemal sport wyczynowy? Najczęściej problem tkwi w złym przygotowaniu, przecenianiu swoich możliwości lub nawet złej technice oddychania. Wyeliminowanie błędów, zdecydowanie pomaga odkryć piękniejszą stronę tej dyscypliny.

Bieganie: najczęstsze błędy!

Z bieganiem, jest jak z każdą inną dyscypliną sportową. Wymaga wprawy, regularnych treningów, pracy nad kondycją i wydolnością organizmu. Dlatego, tak ważne, by odpowiedniego się przygotować i unikać błędów, które pozbawiają motywacji lub co gorsza mogą przyczynić się do kontuzji. Jakie są najczęstsze błędy?

Nie prawidłowy plan treningowy!

Osoby początkujące często nie umieją określić swoich możliwości i już na wątpię wymagają od siebie za dużo. Za szybkie tempo, zbyt długi dystans i brak przygotowania orgazmu do wysiłku, staje się wówczas źródłem szybkiego przemęczenia i złego samopoczucia. Najlepiej zaczynać od marszobiegu (np 3 minuty szybkiego marszu na 2 minuty biegu), który przyzwyczai organizm do obciążeń. Z czasem należy skracać czas marszu, a wydłużać bieg. Bardzo istotne, by każdorazowo bieganie poprzedziła przynajmniej 10 minuta rozgrzewka. Natomiast po treningu należy poświęci pare minut na rozciągnie. Poza tym, by treningi przynosiły faktyczne postępy należy zadbać o systematyczność. Optymalnym planem są treningi 3 razy w tygodniu.

Brak profesjonalnego przygotowania!

Ten problem pojawia się z przeświadczenia, że skoro biegamy amatorsko, nie ma sensu byśmy inwestowali! Jednak absolutnym minimum nawet u amatorskich biegaczy jest odpowiednie obuwie. Nie tylko znacznie zwiększa komfort treningu, ale przed wszystkim chroni przed otarciami i kontuzjami. Poza tym warto zaopatrzyć się w sportową odzież, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Szybko można się przekonać, że nic tak nie poprawia jakości treningu jak odczuwamy komfort podczas jego wykonywania.

Złe odżywianie!

Dobra energia, doskonale napędza organizm do wysiłku, a tą dostarczamy sobie z odpowiednim pożywieniem. Dlatego, zdrowa, zbilansowana dieta jest nie bagatelnie ważna, przy uprawianiu sportu. Powinna być bogata w białko, węglowodany i tłuszcze. Należy też wiedzieć, że nie zaleca się biegania na czczo, jak i tuż po posiłku. Optymalnie jest spożyć posiłek 2h przed treningiem. Świetnie sprawdzają się owsianki z owocami.

Leave a Reply