Blog

Co warto uprawiać w przydomowym ogródku warzywnym?

by in Blog 14 czerwca, 2021

Przydomowy ogródek warzywny to marzenie wielu osób. Nie ma się temu co dziwić, bo naprawdę trudno przecenić wagę samodzielnie uprawianych warzyw. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę ogródka w pobliżu swojego domu, zastanówmy się nad tym, na jakie gatunki dobrze jest zwrócić uwagę. Należy także pamiętać o tym, że niektóre warzywa są dość problematyczne w uprawie, zwłaszcza w naszym klimacie.

Postaw na nowalijki i fasolkę szparagową

Wiele osób z niecierpliwością czeka na to, aż w sklepach pojawią się nowalijki. Niestety, nowalijki dostępne w sklepach nierzadko nie są zbyt zdrowe. Bardzo często są opryskiwane różnymi pestycydami, przez co nie posiadają zbyt wielu właściwości odżywczych. Na szczęście, wiele nowalijek można samodzielnie uprawiać w swoim ogrodzie. Mowa tu przede wszystkim o rzodkiewkach, ale również o sałacie. Nasiona tych warzyw warto wysiać najpierw do pojemników i przesadzić do ogrodu, gdy zrobi się cieplej. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są różne rodzaje sałat. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak tradycyjna sałata masłowa. Jest ona stosunkowo łatwa w uprawie, dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które nie uważają się za zbyt dobrych ogrodników. Trzeba jednak uważać na ślimaki, gdyż wyjątkowo przepadają one za nowalijkami. Doskonałym rozwiązaniem będzie także uprawa fasolki szparagowej. Słynie ona z wyjątkowego smaku oraz z cennych właściwości prozdrowotnych.

A może pomidory i papryka?

Wiele osób nie wyobraża sobie również przydomowego ogródka warzywnego bez papryki i pomidorów. Aby jednak móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, należy przygotować się na pewne niedogodności. Niestety, nasz klimat nie do końca sprzyja uprawie wymienionych warzyw. Pomidory oraz papryka przepadają za dużą ilością słońca oraz za wysokimi temperaturami. Kaprysy pogody mogą więc wyjątkowo zaszkodzić tym roślinom i nie zawsze mamy na to wpływ. Jeżeli zamierzamy uprawiać pomidory, warto wyposażyć się w drewniane tyczki. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomidorów koktajlowych. Należy zaznaczyć, że pomidorki koktajlowe uchodzą za łatwiejsze w uprawie od malinówek czy bawolich serc. Uprawa tych ostatnich polecana jest w szczególności doświadczonym ogrodnikom. Jeśli chodzi zaś o paprykę, dobrym wyborem będzie uprawa tradycyjnej, jak i ostrej. Papryczki chili polecane są w szczególności miłośnikom ostrych i bardzo ostrych przypraw. Należy jednak pamiętać, że zarówno pomidorom jak i paprykom nie służy zbyt duża wilgoć. Oczywiście należy te warzywa podlewać, ale nie wolno z tym przesadzać.

Leave a Reply