Blog

Dlaczego nie warto samodzielnie otwierać drzwi bez klucza?

by in Ciekawostki 14 czerwca, 2021

Ile razy widziałeś w filmie jak bohaterowie otwierają drzwi przy pomocy wsuwki? Zapewne wiele – w końcu to popularny motyw. Nie masz klucza? Spokojnie, spinka Cię uratuje. Jednak film rzadko kiedy przekłada się na rzeczywistość i tak też jest i tym razem. Wsuwka Cię nie uratuje. Za to może przyczynić się do trwałego uszkodzenia zamka. Zobacz dlaczego nie warto samodzielnie otwierać drzwi bez klucza. 

Nieodwracalne uszkodzenie zamka

Dlaczego nie warto samodzielnie otwierać drzwi bez klucza? Nieumiejętna ingerencja to prosta droga do trwałego uszkodzenia zamka. Jedyne co będziesz mógł zrobić w takim przypadku, to wymienić cały zamek. A to już jest droga zabawa. Często dużo droższa niż ślusarz. W dodatku czasochłonna. 

Wszystkie drzwi nowej generacji wyposażone są w systemy antywłamaniowe. Jedne w bardziej skomplikowane, drugie w mniej. Jednak wszystkie jakieś zabezpieczenia posiadają. Dla zwykłego śmiertelnika są one zwyczajnie nie do przebrnięcia. Nierzadko nawet dla “profesjonalnych” włamywaczy. Zabezpieczenia są na tyle skomplikowane żeby właśnie włamania uniemożliwić. Dlatego jeśli samodzielnie postanowisz otworzyć drzwi bez klucza, to żadna wsuwka, czy nawet najlepsza spinka Ci nie pomoże. 

Natomiast jeśli sięgniesz po bardziej wyspecjalizowane narzędzie, ale nieumiejętnie ich użyjesz, to możesz nieodwracalnie uszkodzić system zamka. Pamiętaj, że do kosztów wymiany zamka musisz doliczyć także demontaż i otwarcie drzwi przez specjalistów. Nie warto także sięgać po wytrych. Czy wiesz, że w polskim prawie posiadanie wytrychu, jeśli nie wykonuje się zawodu, który go wymaga jest nielegalne? Można za to ponieść całkiem sporą karę finansową. Tak samo za ingerencję bez posiadania specjalnych uprawnień. 

Zadzwoń po ślusarza 

Jeśli zgubiłeś klucze do mieszkania lub zamek odmawia Ci posłuszeństwa, to nie kombinuj na własną rękę. Zadzwoń natomiast po ślusarza https://www.pogotowie-zamkowe-lodz.pl/. Ślusarze to wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają specjalne uprawnienia. To właśnie oni mogą posiadać wytrych i co ważniejsze wiedzą jak go użyć. Z pomocą ślusarza szybko otworzysz drzwi i nie uszkodzisz zamka. Zapłacisz za samą usługę i zaoszczędzisz na wymianie całego mechanizmu. 

Jak ślusarze otwierają drzwi? Najczęściej używają metody lockpickingu. Polega ona na umiejętnej manipulacji mechanizmem zamka. Do lockpickingu używa się wytrychu – to szybka, ale tylko w odpowiednich rękach bezpieczna metoda otwierania drzwi bez klucza. 

Leave a Reply