Blog

Co warto wiedzieć o dobrej samoocenie?

by in Blog 9 sierpnia, 2021

Posiadanie dobrej samooceny jest niezwykle ważne w życiu każdego człowieka. Na to, jak postrzegamy siebie, zwykle wpływa sposób wychowania stosowany w domu rodzinnym. Osoby, którym poświęcono niewystarczającą ilość uwagi, ignorowane bądź często krytykowane, później w dorosłym życiu miewają problemy z niską samooceną. Dobra wiadomość jest jednak taka, że każdy człowiek, nawet ten który ma niską samoocenę, może sam zrobić wiele, aby poprawić swoje poczucie wartości.

Dlaczego warto dbać o wysoką samoocenę?

Osoby, które mają dobrą samoocenę dużo lepiej radzą sobie w życiu i są szczęśliwsze. Ktoś, to dobrze o sobie myśli, ma wiele wiary w siebie i łatwiej jest mu podejmować wszelkie wyzwania. Osoby ze zdrową samooceną chętnie i łatwo zmieniają miejsce zamieszkania, zmieniają pracę na lepszą, stosunkowo dobrze poradzę sobie także z porzuceniem przez partnera, bo wiedzą że zasługują na to, co w życiu najlepsze, dzięki czemu łatwo zawierają nowe znajomości. Wysoka samoocena bardzo też pomaga w osiąganiu sukcesów na polu zawodowym. Ktoś, kto ma dobrą samoocenę nie będzie się bał sięgnąć po posadę o której marzy. Natomiast osoba, która nie wierzy w siebie bardzo często w ogóle nie podejmie nawet prób, żeby dostać się do danej pracy. Poczucie pewności siebie bardzo pomaga też w prowadzeniu biznesu. Ktoś kto w siebie wierzy, jako przedsiębiorca prawdopodobnie będzie radził sobie naprawdę dobrze.

Czym objawia się niska samoocena?

Osoby z niską samooceną bardzo często są nieśmiałe i mają liczne kompleksy. Niestety osobom tym równie często towarzyszy poczucie osamotnienia. Unikają one kontaktów społecznych, bo czują się gorsze od wielu osób albo wręcz innym czegoś zazdroszczą. Osoby niepewne siebie mają też duży problem z wchodzeniem w związki. Szczególnie panowie, od których oczekuje się inicjatywy mają duży problem z tym, żeby nawiązać rozmowę z obcą dziewczyną czy zaprosić ją na kawę. Osoby które myślą o sobie źle, bardzo często tkwią też w nieszczęśliwych związkach. W takich relacjach obecne jest poniżanie, ignorowanie a nawet przemoc. Bywa i tak, że osoba taka, latami tkwili w nieszczęśliwym związku i nie ma odwagi go zakończyć, bo jest przekonana, że nikogo innego sobie nie znajdzie. Takie osoby często bardzo długo tkwią w złych związkach, bo panicznie boją się zostać w pojedynkę gdyż uważają że sobie nie poradzą. Mają więc one dużą skłonność do popadania w uzależnienie od innych osób. Niska samoocena może też sprzyjać powstawaniu różnych nałogów gdyż takie osoby szukają ukojenia dla swoich problemów.

Leave a Reply