Blog

Dlaczego warto zamienić słomki z plastiku na papierowe?

by in Blog 14 sierpnia, 2019

W czasach, kiedy coraz częściej słyszy się o negatywnych skutkach ogromnego zużycia plastiku dla klimatu zaczęto zastanawiać się nad nowymi, bardziej przyjaznymi dla środowiska opcjami. Plastik jest główną przyczyną zanieczyszczeń oceanów, a także wpływa na dalsze postępowanie globalnego ocieplenia. Od dłuższego czasu firmy prowadzą bardziej pro-ekologiczną politykę, rezygnując np. z rozdawania klientom jednorazowych siatek. Lokale gastronomiczne rezygnują z plastiku na rzecz drewnianych talerzy czy słomek z papieru. Takiego wyboru może dokonać również każdy z nas, w swoim codziennym życiu. Nawet najmniejszy krok ma znaczenie, a im więcej osób chce pomóc planecie, tym większa szansa, że uda się ją uratować.

Dlaczego więc warto zdecydować się na słomki z papieru?

  1. Przede wszystkim, są w pełni biodegradowalne. To znaczy, że bardzo szybko ulegają rozkładowi w przeciwieństwie do produktów wykonanych z plastiku. Słomki z papieru, nawet wrzucone do oceanu (oczywiście jest to tylko teoria i nie należy tego robić w praktyce), zaczną się rozkładać w przeciągu kilku dni. W pełni rozłożą się najdłużej w przeciągu kilku miesięcy. Ulegają także recyklingowi. Alternatywnie – słomki plastikowe potrzebują nawet setek lat, żeby się rozłożyć! Ponadto, istnieje wiele udokumentowanych przypadków kiedy to śmieci wrzucane do oceanów raniły żyjące tam zwierzęta. Słomki plastikowe są ostre i potrafią wbić się czy nawet przebić na wylot ciało chociażby żółwia morskiego. Papierowe słomki, ze względu na materiał wykonania nie niosą za sobą tego ryzyka.
  2. Słomki z papieru są tanie. W związku ze zwiększającą się świadomością społeczeństwa na temat problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska jest na nie coraz większy popyt. To powoduje coraz szerszy wybór słomek na rynku, każdy więc może zdecydować się na opcję, która mu odpowiada. W tym momencie koszt produkcji słomek z papieru jest tylko minimalnie wyższy niż słomek plastikowych.
  3. Są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Można dostosować słomki do klimatu swojego lokalu np. w przypadku prowadzenia restauracji. W środowisku domowym można bawić się i dostosowywać kolor słomki do nastroju, można też przypasować wzory i kolory słomek pod preferencje dzieci. Bardzo często słomki papierowe wyglądają o wiele atrakcyjniej niż ich plastikowe konkurentki!
  4. Nie przemiękają szybko! Nie ma obawy, że słomka rozmięknie podczas spożywania napoju. Sprawdza się tak samo dobrze jak słomki wykonane z innych materiałów.

Jak widać, korzystanie ze słomek papierowych niesie za sobą dużo zalet. Są one lepszą alternatywą dla środowiska, nie są drogie, mogą ulec przetworzeniu w procesie recyklingu, wyglądają świetnie i pomogą przyciągnąć do restauracji klientów, dla których los naszej planety nie jest obojętny.

Leave a Reply