Blog

Filiozowia Kaizen, która pomoże Ci osiągnąć sukces

by in Blog 12 marca, 2022

Wytyczanie celu to niewątpliwie skomplikowane zadanie. Każdy by chciał ominąć proces zmiany i zdobyć od razu genialny wynik. Niestety nikt jeszcze nie wymyślił pigułki odchudzającej bez wysiłku, czy pracy za miliony, w której nie trzeba dać z siebie wszystkiego. Aby osiągnąć rezultaty trzeba mówiąc obrazowo przekształcić sytuację niepożądaną (obecną) w pożądaną (przyszłą).

Samorozwój na podstawie japońskiej filozofii Kaizen

Osoby będące na drodze samorozwoju wyznają w pewnym sensie filozofię Kaizen rozumianą jako udoskonalenie postępowania na każdym gruncie życia. Nie ma w Kaizen początku, ani końca. Jest stałe dążenie do jeszcze lepszych osiągnięć. Warto podkreślić, że filozofia Kaizen to metaforycznie udoskonalony efekt motyla, w którym drobna zmiana prowadzi do olbrzymiej, życiowej rewolucji.

Czy dotyka Cię strach przed odniesieniem sukcesu?

Wychowanie w nowoczesnej kulturze promuje nieustannie sukces (niestety). W mediach, telewizji, kinie, książkach pojawiają się idealne historie, postacie, zachowania. Życie nie jest jednak (z reguły) usłane różami, a strach przed powodzeniem to częsta dolegliwość.

Praktyczna implementacja Kaizen w codziennym życiu

Warto filozofię Kaizen pokazać na przykładzie. Niech to będzie osoba pragnąca uniezależnić się od słodyczy. Nagłe rzucanie nałogu i wracanie do niego w potrzebie to niezbyt logiczne, a wręcz osłabiające energię wewnętrzną wyjście. Zamiast tego kupuj słodkości świadomie, ale zamiast całego cukierka stale odłamuj od niego drobne kawałeczki, aż po kilkunastu takich próbach nie zostanie już nic do zjedzenia, a ty pozbędziesz się naturalnie negatywnego nawyku. Kaizen promuje ulepszenie na podstawie zmiany nawyku negatywnego w pozytywny przez utrwalenie wartościowego procesu świadomej ewolucji.

Dlaczego popełniasz błędy pragnąć zmiany?

Być może ponosisz porażkę, bo zaczynasz od zbyt przeciążających świadomość i motywację elementów. Zamiast rozpocząć naukę języka obcego od zaledwie jednego słówka dziennie, ty pragniesz poznać cały słownik od razu. Zamiast wykonać dobrze jedno ćwiczenie na siłowni, robisz wiele serii, a później cierpisz na przetrenowanie. Wyznając filozofię Kaizen w codziennym działaniu kończysz zadanie zanim nabierzesz rozpędu. Wielka podróż, jak się potocznie mówi ma swój początek w malutkim kroku. Na każdy sukces składa się szereg zdarzeń. Wykonywanie ich sekwencyjnie pozwoli utrzymać rozwój na stabilnym poziomie, jednocześnie nie stracisz potrzebnej do działania motywacji.

Sukces Kaizen zależy od wiary i praktycznego zastosowania

Kai to inaczej zmiana, a zen-dobry. Mamy zatem po polsku dobrą zmianę. Nie stawiaj na rewolucję, a stopniową, płynną ewolucję. Nawet nie zauważysz, kiedy twoje życie zyska nową jakość. W Polsce filozofię Kaizen wdraża się jako „metodę”, a nie „styl działania”. Metoda nie działa na ogół społeczności i nie prowadzi ostatecznie do zbudowania wartości dodanej w grupie.

A jak to wygląda u Ciebie?

Daj znać w komentarzu czy aktualnie pracujesz nad czymś ważnym dla siebie? W jaki sposób wyznaczyłeś cel i jak do niego dążysz? Czy zastosowanie filozofii Kaizen może Ci pomóc? A może już ją stosujesz?

Może zacznę od siebie

Kilka miesięcy temu zainteresowałam się zarabianiem przez internet. Temat był mi zupełnie obcy, ale ponieważ mnie mocno zaciekawił postanowiłam go zgłębić. Wyszło na to, że moja wiedza w tym temacie jest zerowa Nie przejęłam się tym w ogóle i postawiłam sobie cel, naprawdę duży i konkretny cel. Zastosowałam oczywiście założenia filozofii Kaizen i podzieliłam go na małe kroczki Dzięki temu mogłam z łatwością opanować kolejne etapy nauki i rozwoju nie tracąc motywacji. W tej chwili to ja jestem na pozycji, do której dążą inne osoby i z wielką przyjemnością dzielę się wiedzą zdobytą w ciągu kilku miesięcy z innymi osobami.

Leave a Reply