Blog

Jaki jest związek między oglądaniem telewizji a chlolesterolem?

by in Blog 25 listopada, 2021

Badania naukowe pokazały, że oglądanie telewizji może dramatycznie zwiększać produkcję cholesterolu w organizmie.

Badania naukowe pokazały, że oglądanie telewizji może dramatycznie zwiększać produkcję cholesterolu w organizmie. Poza tym, że cholesterol jest niezbędnym komponentem większości tkanek i hormonów w ciele, służy również jako hormon stresu, którego poziom wzrasta podczas obciążenia fizycznego lub psychicznego. Tak naprawdę, cholesterol jest jednym z pierwszych hormonów przesyłanych w miejsce urazu, aby pomóc w leczeniu rany.

Cholesterol jest podstawową częścią składową każdej tkanki bliznowatej powstającej podczas leczenia rany, czy to w urazie skóry czy ranie w ścianie tętnicy.

Może być bardzo męczącym i stresującym dla mózgu śledzenie szybkiego ruchu kadrów w obrazie przez długi okres czasu. „Stres telewizyjny” jest szczególnie wyraźny wśród dzieci, u których poziom cholesterolu we krwi może wzrastać o 300 procent w ciągu kilku godzin oglądania telewizji. Takie nadmierne wydzielanie cholesterolu zmienia skład żółci, co z kolei powoduje tworzenie się kamieni żółciowych w wątrobie.

 Oglądanie telewizji jest wielkim wyzwaniem dla mózgu. Jest zdecydowanie poza możliwościami mózgu przetworzenie zalewających go bodźców, które powstają z przytłaczającej liczby szybko zmieniających się kadrów pojawiających się, co ułamek sekundy na ekranie telewizora.

 Stres i przeciążenie dają się we znaki. Wzrasta ciśnienie krwi, aby pomóc w dostarczeniu większej ilości tlenu, glukozy, cholesterolu, witamin i innych substancji odżywczych do różnych części ciała, wliczając w to mózg. One wszystkie są szybko zużywane przez wytężoną pracę mózgu.

 Dodane do tego napięcie towarzyszące treści niektórych programów – przemoc, suspens i hałas wystrzałów, samochodów i krzyków – wywoła odpowiedź nadnerczy w postaci zastrzyków adrenaliny przygotowujących ciało do reakcji „atakuj lub uciekaj”(„fight-or-flight”).

 Z kolei ta odpowiedź na stres obkurcza i zacieśnia duże i małe naczynia krwionośne w ciele, powodując niedobór wody, cukru i innych substancji odżywczych w komórkach. Niedobór substancji odżywczych może z kolei wywoływać zjawisko „nienasyconego głodu”, jakiego wielu ludzi doświadcza oglądając telewizję.

Efekt ten może objawić się kilkoma rodzajami symptomów. Możesz czuć się zmęczony, rozchwiany, wyczerpany, możesz czuć sztywność w szyi i ramionach, możesz czuć się bardzo spragnionym, ospałym, przygnębionym, a nawet zbyt zmęczonym by zasnąć.

Stres jest znanym czynnikiem uruchamiającym produkcję cholesterolu w ciele. Jako, że cholesterol jest podstawowym składnikiem hormonów stresu, stresujące sytuacje zużywają duże ilości cholesterolu, aby wyprodukować te hormony.

Aby odbudować straty cholesterolu, wątroba wzmaga produkcję tego cennego produktu. Gdyby ciało nie podnosiło poziomów cholesterolu podczas takich stresujących wydarzeń, mielibyśmy miliony „śmierci przed telewizorem”. Jednakże reakcja obronna naszego ciała na stres niesie za sobą kilka efektów ubocznych, z których jednym jest tworzenie się kamieni żółciowych.

 Brak ruchu również może powodować zastój w drogach żółciowych i stąd przyczyniać się do powstawania kamieni żółciowych.

Leave a Reply