Blog

Jakie są rodzaje butów turystycznych?

by in Blog 8 września, 2021

Buty zostały specjalnie zaprojektowane do wędrówek górskich. Cechą charakterystyczną jest to, iż cholewka sięga za kostkę usztywniając ją. Najlepiej, by były to buty skórzane, skóra musi „oddychać”, tzn. nie może przepuszczać wilgoci, zatrzymywać potu, ale musi utrzymać jednolitą temperaturę stopy. Ważne jest także to, by dobrać również „oddychające” skarpety, bowiem zwykłe bawełniane zniweczą komfort wędrowania.
W zimie najlepsze będą buty z możliwością mocowania raków, zawodowcy, powinni wybrać tzw. skorupy – plastikowe, nieprzemakalne, sztywne buty, które sprawdzają się podczas wielomiesięcznych zimowych wędrówek po wysokich górach.

Ceny za buty turystyczne w Polsce to od 300 do 800 zł.

Niskie (trailowo-joggingowe)

To buty dla ceniących wygodę wędrujących okazyjnie. Od butów górskich różnią się tym, że kostka nie jest usztywniona a podeszwa jest mniej masywna. Zamiast skóry używane są lekkie tworzywa sztuczne.
Od zwykłych codziennych butów róznią się tym, że posiadają membranę, która chroni przed wilgocią i wydala pot na zewnątrz a podeszwa zapewnia odpowiednią przyczepność, czego nie można powiedzieć o zwykłych „adidasach”.

Wspinaczkowe

Specjalistyczne obuwie przeznaczone do wspinaczki, umożliwia stopom wykorzystanie elementów rzeźby skalnej, jak stopnie i dziurki. W tym przypadku kwestia wygody i komfortu schodzi na plan dalszy. Buty wspinaczkowe muszą wyróżniać się doskonale przyczepną oraz elastyczną podeszwą, W tym celu użwana jest guma, zgodnie z zasadą, że im większy współczynnik tarcia, tym lepiej.
Wyróżniamy kilka rodzajów butów do wspinaczki:

ekstremalnie asymetryczne – wygięte w łuk do środka, wyczynowe,bardzo precyzyjne
średnio asymetryczne twarde – mniej wygięte, o twardszej podeszwie, dobre na krawędzie, dla średnio zaawansowanych
średnio asymetryczne miękkie – dobre na tarcie, krawędzie i dziurki, dla średnio zaawansowanych
symetryczne – sztywne, najwygodniejsze, słaba precyzja, dla początkujących.

Buty wspinaczkowe dzielą się również według sposobu mocowania na:

sznurowane (lace up) – swietnie trzymają nawet po rozbiciu;
na rzepy (velcro) – wygodne, szybciej robią się luźne;
wsuwane (baletki) – trzymają stopę dzięki gumie, dobrze dopasowane, dobre na panel i bouldery.

Sandały

Dzisiaj w ofercie mamy sandały naddające się do wędrówek po niższych górach ze specjalnie wyprofilowanymi podeszwami. Są idealne do przekraczania górskich strumieni, dając wytchnienie zmęczonym stopom. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na paski mocujące stopę, gdyż, co zaskakujące, im mniej pasków dotyka stopy, tym łatwiej o otarcia. Cena za dobre sandały niestety przekracza 200 zł.

Leave a Reply