Blog

Letnie słoneczne porady

by in Blog 6 września, 2021

W okresie lata w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu może dojść do podrażnienia skóry. W takiej sytuacji ulgę mogą nam przynieść przyłożone na skórę schłodzone plasterki ziemniaków. Zamiast pokrojonych w plastry ziemniaków możemy użyć również papki ze startych ziemniaków, papkę także schładzamy przed położeniem na skórę. Zawarty w ziemniakach krochmal złagodzi podrażnienia. Podrażnionej zbyt długim pobytem na słońcu skórze pomogą również okłady ze zsiadłego mleka lub naturalnego jogurtu. Na podrażnioną skórę 3 razy dziennie należy nałożyć grubą warstwę jogurtu lub zsiadłego mleka.

Takie okłady ochłodzą podrażnioną skórę oraz zapobiegną powstaniu pęcherzy. Jeżeli jednak zdarzy się, że pęcherze powstaną to w ich gojeniu się mogą nam pomóc okłady lub olejek z marchewki. Na miejsca pokryte pęcherzami możemy przyłożyć startą na drobnych oczkach tarki marchewkę. Marchewkowy olejek przygotujemy zalewając 3 łyżki utartej marchewki 6 łyżkami oleju. Po zamknięciu słoika potrząsamy jego zawartością i odstawiamy na kilka godzin. Po zmacerowaniu się składników olejek wyciskamy przez gazę i kilka razy dziennie smarujemy nim pokrytą pęcherzami skórę. Długi pobyt na słońcu może spowodować odwodnienie organizmu. Z objawami odwodnienia możemy walczyć wypijamy karton soku pomidorowego. Możemy do niego dodać szczyptę soli.

Słoneczne promienie mają bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim pod wpływem promieniowania UV w naszej skórze może wytwarzać się witamina D. Witamina D umożliwia wchłanianie przez nasz organizm dostarczanych z pożywieniem fosforu i wapnia, dzięki czemu nasze kości i zęby są mocne i zdrowe. Dzięki witaminie D dzieci nie dostaną krzywicy, a osoby dorosłe osteoporozy.

Promieniowanie UV jest także korzystne dla skóry dotkniętej łuszczycą. Jednakże z dobroczynnego działania słońca należy korzystać bardzo ostrożnie. Jeżeli zażywamy jakiekolwiek leki zanim zdecydujemy się na skorzystanie ze słonecznych kąpieli, przeczytajmy ulotkę dołączoną do leków. Działanie słońca w połączeniu z lekami może bowiem wywołać przebarwienia lub wysypkę. Kąpieli słonecznych raczej nie powinniśmy zażywać także w czasie kuracji dziurawcem i to zarówno podczas zażywania tabletek, które zawierają dziurawiec, jak i podczas picia naparu z dziurawca. U osób, które zażywają dziurawiec (obojętnie pod jaką postacią) może dojść do pojawienia się na skórze brunatnych plam. Z kąpieli słonecznych bardzo ostrożnie powinny korzystać również osoby ze znamionami na skórze, gdyż pod wpływem promieniowania UV niegroźne znamiona mogą przybrać postać zmian nowotworowych. Ze słońca ostrożnie powinny korzystać kobiety w ciąży.

Leave a Reply