Blog

Ludzie szczęśliwi sami dla siebie

by in Blog 7 września, 2021

Wśród nas żyje wiele osób, które nie mają wielu (lub w ogóle) znajomych. A mimo to potrafią być szczerze szczęśliwi! Czy wiesz jaki jest tego powód? Zapewne mało kto zdaje sobie sprawę, jak łatwo i praktycznie funkcjonuje to w rzeczywistości.

Jednym z głównych powodów, dlaczego wybieramy samotność, oparty jest na poziomie inteligencji. Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest, że mądre dzieci w klasie wybierają bycie samemu? Z jednej strony mogą uważać się za lepszych od innych. Z drugiej natomiast mogą po prostu nie chcieć mierzyć się z czyimś klimatem.

Badanie opublikowane na łamach British Journal of Psychology w lutym tego roku pokazało, że ludzie z wyższą inteligencją są tak naprawdę szczęśliwsi będąc samemu. Może to się wywodzić z tak zwanej ‚savanna theory of happiness’, o której napiszę niebawem. W skrócie polega ona na tym, aby w celu bycia szczęśliwszym odrzucić kilku swoich znajomych lub „przyjaciół”.

Jeżeli nie masz wielu znajomych – nie popadaj w smutek!

Po przeanalizowaniu danych statystycznych i demograficznych zebranych od 15 tysięcy dorosłych osób wykazano, że ludzie żyjący na terenach o wyższej gęstości zaludnienia są mniej szczęśliwi od tych, którzy znajdują się w odwrotnej sytuacji.

Większość inteligentnych osób okazało się być mniej szczęśliwymi, kiedy zmuszano ich do wyjść do znajomych częściej niż robiliby to normalnie. Być może mądrzy ludzie wcale nie próbują unikać ludzi dlatego, że są bufonami. Może po prostu robią to, co sprawia im większą przyjemność, tym samym dbając o siebie.

Mądrzejsi ludzie są i zawsze byli zdolni do zaadaptowania się do nowych warunków, a także nowych społecznych norm czy schematów. Jednakże nie powinno nikogo dziwić, że bardziej zadowalać może ich sytuacja, w której nie są otoczeni przez innych ludzi, zachowując swoją własną swobodną przestrzeń.

Oczywiście jest to tylko teoria, poniekąd dowiedziona na podstawie tego badania, ale daleko-idących wniosków wyciągać z pewnością nie można. Mimo to, kwestia brzmi na intrygującą. Wpływ na to może mieć również środowisko naturalne, z którym większy kontakt mają ludzie z mniej zagęszczonych skupisk ludności. Z drugiej strony w dużym mieście zachowuje się pozorną anonimowość i właśnie samotność, czego w małych, lokalnych społecznościach tak łatwo się nie zazna.

Podsumowując: Jak wiele mądrych ludzi znasz, którzy są raczej samotnikami? Czy to badanie może choć trochę wyjaśnić tę kwestię? Czy rzeczywiście skłonność do posiadania mniejszej ilości znajomych świadczy o inteligencji osobnika? Cóż, ja wiem po sobie, że czas spędzany w pojedynkę lubię i bardzo szanuję. ?

Leave a Reply