Blog

Maski jednorazowe dla pracowników – dlaczego są dobrym wyborem?

by in Blog 1 lutego, 2021

Pracodawcy mają obowiązek zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W obecnych czasach oznacza to nie tylko zakupienie takich elementów odzieży roboczej, jak buty, kurtki czy rękawice, jeśli są potrzebne, ale też dostarczenie masek ochronnych. Z wiadomych względów potrzebują ich obecnie niemal wszyscy, którzy pracują bezpośrednio z klientami (i nie tylko).

Jednocześnie masek ochronnych jest naprawdę dużo i pracodawca może nie być pewien, które zakupić. Pierwszy dylemat, przed którym stanie, dotyczył będzie tego, co będzie lepsze: maseczki jednorazowe czy maseczki wielokrotnego użytku. Dlaczego dobrym wyborem są przede wszystkim maseczki jednorazowe? Sprawdź!

Maseczki jednorazowe są tanim i wygodnym rozwiązaniem

Dystrybucja maseczek jednorazowych jest stosunkowo prosta. Co jakiś czas należy dostarczyć do biura czy sklepu ich zapas na określony okres (najlepiej z pewnym zapasem na wypadek jakiegoś nieoczekiwanego zdarzenia). Pracownicy będą codziennie korzystać z nowych masek, a starych pozbywać się w sposób bezpieczny. Maseczki jednorazowe są relatywnie tanim, a przy tym bezpiecznym rozwiązaniem i nie ma problemu, aby zakupić naraz nawet bardzo dużą ich ilość.

Takie maski jednorazowe nie wymagają prania czy czyszczenia, ponieważ po prostu po skorzystaniu z nich powinny trafić do kosza na śmieci. Są więc wygodnym rozwiązaniem z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ cały proces ich dostarczania jest relatywnie prosty. Inaczej jest w przypadku masek wielokrotnego użytku, które dobrze sprawdzają się u osób prywatnych, ale niekoniecznie będą właściwą opcją dla firm.

Dlaczego maseczki jednorazowe są mniej uciążliwe niż maseczki wielokrotnego użytku?

Jak wspomniano powyżej, maseczki wielokrotnego użytku są ciekawą opcją dla osób prywatnych, które zabierają je ze sobą do domu i mogą bez większego problemu wyprać i wyprasować je po użyciu. W przypadku firm sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

To, że maseczka jest wielokrotnego użytku, nie oznacza, że można ją nosić wiele dni bez przerwy. Po każdym użyciu powinna ona być czyszczona, co stanowi wyzwanie logistyczne. W wielu firmach nie będzie możliwości, aby codziennie zbierać od pracowników używane maseczki, prać je i dostarczać z powrotem.

Nie do końca można też oczekiwać od pracowników, aby brali je ze sobą do domu i sami na własną rękę codziennie je prali, biorąc pod uwagę, że dbanie o bezpieczeństwo w miejscu pracy, w tym poprzez dostarczanie środków ochrony osobistej, jest obowiązkiem pracodawcy. Dlatego też maseczki jednorazowe w firmach są lepszym i mniej uciążliwym rozwiązaniem.

Leave a Reply