Blog

Najlepszy rower trail – który wybrać?

by in Blog 23 marca, 2022

Rowery z segmentów trail i enduro to rowery do zadań specjalnych, idealne na górskie przejażdżki i ogółem trudniejsze tereny. W celu zapewnienia sobie najwyższego stopnia bezpieczeństwa, ale też najlepszych osiągów i wrażeń z jazdy, warto nie wybierać go na chybił-trafił, a poświęcić trochę czasu na właściwą selekcję.

Na rynku dostępne jest dość sporo ciekawych modeli, aczkolwiek my w tym artykule chcielibyśmy zaprezentować alternatywne rozwiązanie. Każdy rowerzysta może mieć bowiem inne gusta i przyzwyczajenia, przez co rower, który dla jednego będzie najlepszy, dla drugiego może okazać się taki sobie.

Rower trail lub enduro? Najlepiej złożyć go pod siebie

Liczni producenci oferują gotowe modele rowerów z segmentu trail oraz enduro MTB, aczkolwiek w wielu przypadkach taki “gotowiec” może nie być najlepszą opcją. Zwłaszcza, jeśli budżet jest ograniczony. Dlaczego? Zwykle model gotowy posiada wszystkie części na podobnym poziomie jakościowym i kosztowym.

Z kolei decydując się na “składaka”, można na przykład wydać większą część budżetu na te elementy, na których najbardziej nam zależy, a na pozostałych nieco zaoszczędzić, wybierając opcje bardziej budżetowe (oczywiście wciąż dbając o to, aby poszczególne części były ze sobą kompatybilne).

Jest to zwłaszcza dobry wybór, jeśli ktoś jest już dobrze obyty z tematyką części rowerowych i wie, co lubi i na czym chciałby się skupić. Jednocześnie wbrew pozorom początkujący nie powinni unikać składaków. Jeśli sami będą mieli problem z dopasowaniem odpowiednich części, zawsze mogą poprosić eksperta.

Przykładowo specjaliści z Custom Bike Builders chętnie wspierają w złożeniu idealnego roweru, w ich ofercie znajdują się także gotowe propozycje, gdyby ktoś jednak wolał postawić na takie rozwiązanie. Warto przy tym wspomnieć, że do klienta rower przychodzi już w pełni złożony – jeśli więc ktoś ma dwie lewe ręce do tego typu operacji lub po prostu nie chciałby sam męczyć się ze składaniem wszystkiego w całość, może odetchnąć z ulgą.

Ile kosztuje dobry rower trail?

Sensowne rowery z segmentu trail dla początkujących zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, zaś modele dla bardziej wymagających mogą kosztować kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rozpiętość cenowa jest więc naprawdę duża.

Jak już wspomniano, składając rower z części, można dokładnie kontrolować budżet i dokonywać zmian, aby zmniejszyć lub zwiększyć cenę roweru, więc łatwo jest dopasować ostateczny produkt do swojego budżetu. Na samym początku swojej przygody z górskimi przejażdżkami nie trzeba wydawać ogromnych sum, aby miło spędzać czas na swoim rowerze.

Leave a Reply