Blog

Najważniejsze porady, które ułatwią Ci połów okoni

by in Blog 15 września, 2022

Okonie, zaraz po karpiach, to chyba jedne z najpopularniejszych ryb występujących w polskich wodach. Mają bardzo charakterystyczny wygląd, dzięki któremu można je niezwykle łatwo odróżnić od innych ryb. Dorosłe okonie są wygrzbiecone i mają sporej wielkości płetwę grzbietową, która wygląda jakby została przyczepiona do kolczastych promieni. Co więcej, na jego ciele pojawiają się ciemne pasy, biegnące prostopadle do jego boków. Osiąga długość ok. 50 cm i wagę ok. 3 kg. Okonie można łowić przez cały rok. Wystrzegać trzeba się jedynie poławiania tych, które nie osiągnęły jeszcze 15 cm długości, bo znajdują się pod ochroną. Dla tych, którzy zamierzają się na nie wybrać mamy kilka wskazówek, które sprawią, że wypad na ryby będzie naprawdę udany. Ciekawi? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Podstawowe informacje

Wędkarze, którzy wybiorą się na połowy okoni muszą wiedzieć, że są to ryby stadne. Występują zarówno w wodach słodkich, jak i słonych oraz stojących i płynący. Spotkać je można w rzekach, jeziorach, stawach i torfiankach. Raczej nie wypływają na głębokie wody. Znacznie lepiej czują się w strefie przybrzeżnej. Żerują w dużych grupach. Ich metoda „polowania” polega na ogłuszaniu dużej ilości małych rybek i wyłapywaniu jak największej ilości z nich. Jeśli chodzi o ich pokarm to doskonale umieją dopasowywać się do panujących warunków. Gustują w małych rybkach, larwach owadów i bezkręgowcach.

Jaką technikę wybrać?

Oczywiście złowienie dużej ilości okoni jest możliwe tylko wtedy, gdy zastosujemy właściwą technikę. Opcji jest sporo. Można wybierać między metodą gruntową, spławikową a spinningową. Potrzebne będzie też odpowiednie wędzisko. Idealnie sprawdzi się kij o długości od 2 do 3,5 metra. Do niego należy dobrać żyłkę o średnicy nie większej niż 0,16-0,24 mm oraz haczyki o numerze od 4 do 8. Można również użyć przyponu, jednak radzimy z tego zrezygnować, bo okonie mogą go „wyczuć” i się spłoszyć.

Kiedy łowić?

Oczywiście okonie można łowić niemal przez cały rok i o dowolnej porze dnia, jednak najlepiej biorą w sezonie jesiennym, zwłaszcza wietrznymi późnymi popołudniami i wieczorami.

Propozycje zestawów na okonia

Okonie można łowić różnymi metodami, jednak my w szczególności polecamy technikę gruntową i spławikową. Osoby, które wybiorą tę pierwszą powinny przygotować zestaw z żyłki o średnicy 0,22 mm, oliwki o wadze 30 g, stopera, krętlika, haczyka nr 4 lub 5 oraz przyponu o długości ok. 30 cm, który trzeba zrobić z żyłki o średnicy 0,18 mm. Natomiast zwolennicy metody spławikowej do stworzenia zestawu powinni użyć: żyłki o średnicy 0,20 mm, stopera, spławika o wadze 5 g, łezki, śrucin, krętlika, haczyka nr 5 lub 6 oraz przyponu o długości ok. 20 cm i średnicy 0,18 mm.

Przynęta

Na sam koniec zostawiliśmy przynętę. Z racji tego, że okonie to drapieżniki, więc do ich połowu należy używać żywej przynęty w postaci czerwonych robaków lub rosówek. Oczywiście można zastąpić je woblerami, błystkami, ripperami i twisterami, czyli produktami imitującymi żywą przynętę.

Leave a Reply