Blog

RAID – co warto wiedzieć o odzyskiwaniu danych z tych systemów?

by in Blog 27 marca, 2019

Osoby, a także firmy zmuszone do przechowywania ogromnych ilości danych, bardzo często decydują się na zapisywanie ich w pamięciach masowych tzw. systemów RAID (technika ochrony informacji, która bazuje na macierzy dyskowej). Większość z nich ma jeden cel – jak najbardziej zminimalizować ryzyko utraty dostępu do wrażliwych i cennych informacji. To bezpieczna metoda tworzenia kopii zapasowych i przechowywania danych, ale mimo wszystko niekiedy zdarzają się awarie tego typu systemów, a ich usunięcie potrafi sprawić nie lada problem.

Odzyskiwanie danych z raid – rodzaje systemów

Systemy RAID dzielą się na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest RAID 0 (tzw. stripe), czyli połączenie dwóch nośników, umożliwiające szybszą transmisję danych. Jego wadą jest brak jakiegokolwiek zabezpieczenia danych przed utratą. Kolejnym systemem jest RAID 1 (tzw. miroring), polegający na połączeniu dwóch dysków, z których drugi jest zawsze kopią pierwszego. Z tego względu ten rodzaj systemu działa wolniej niż pierwszy, ale gwarantuje ochronę pewnej określonej  ilości danych w momencie awarii. Trzecim najczęściej spotykanym rodzajem jest RAID 5, którego główną zaletą jest połączenie aż trzech dysków. Na każdym z nich są zapisywane sumy kontrolne, więc w przypadku awarii któregokolwiek można go po prostu wymienić na inny i pracować dalej. W tym ostatnim systemie odzyskiwanie danych z raid jest zatem niekonieczne, choć można je przeprowadzić. W zależności od potrzeb stosuje się w firmach wybrane rodzaje systemów RAID.

Najczęstsze przyczyny awarii RAID

RAID to systemy, które z samej definicji mają za zadanie chronić użytkownika przed utratą wszelkich danych i zazwyczaj doskonale dają sobie z tym radę.  Jeśli więc następuje ich awaria, to przeważnie z winy samego właściciela lub pracownika administrującego sprzęt. Odzyskiwanie danych z raid to usługa niezbyt tania, w związku z czym powinniśmy znać kilka najczęstszych przyczyn uszkodzeń tego typu macierzy. Można do nich zaliczyć:

  1. Awarie powstałe w trakcie konserwacji. Często po wyczyszczeniu oraz poskładaniu macierzy pojawiają się uszkodzenia elektroniki, spowodowane zwłaszcza złym podpięciem zasilania. Ta przyczyna dotyczy aż 30% wszystkich awarii RAID.
  2. Problemy powstałe w wyniku zużycia się dużej ilości dysków w tym samym czasie. Uniemożliwia to właściwą pracę systemu.
  3. W przypadku małych, domowych macierzy, służących głównie do przechowywania oraz dystrybucji plików, najczęstszym rodzajem awarii są te spowodowane kopnięciem urządzenia. Zazwyczaj bowiem znajdują się one pod biurkami właścicieli, którzy niezbyt biorą sobie do serca zalecenia o ostrożności.

Leave a Reply