Blog

Jak wykorzystać wolny czas?

by in Życie codzienne 29 marca, 2019

Zarządzać swoim czasem niewielu z nas potrafi

Mało tego, mamy problem nawet z efektywnym wypoczynkiem. Nie umiemy wypoczywać. Ciągle gdzieś się spieszymy, myślimy o obowiązkach, które mamy wykonać za chwilę. Krótko mówiąc – jesteśmy zabiegani. Nasz organizm i psychika często domagają się wypoczynku, jednak są przez nas ignorowani. Każdy z nas powinien sobie wyznaczyć przynajmniej 30 minut czasu każdego dnia na wypoczynek.  Powinno się to robić regularnie, wtedy można docenić, że czas dla siebie ma dużą wartość. Czas w ogóle ma dużą wartość, w pełnym tego słowa znaczeniu. Dlatego powinien być wykorzystywany prawidłowo. Czasu nie cofniemy i mamy ograniczoną jego ilość w ciągu dnia. Czasem tłumaczenie, że nie mam wolnej chwili dla siebie jest naszą zasługą, bo nie umiemy jej po prostu znaleźć ze względu na brak organizacji. Istnieją różne sposoby na odpoczynek w zależności od preferencji osoby, mogą być bardziej aktywne jak i te dla osób mniej lubiących sport. Mamy kilka rad jak znaleźć czas dla siebie.

Jak wykorzystać wolny czas?

  1. Rozwijaj swoje pasje – możliwości w tym temacie są nieograniczone. Znajdź coś co lubisz robić, czytanie książek, kolekcjonowanie konkretnych przedmiotów, malowanie, taniec? Poświecenie pasji konkretnego czasu w ciągu dnia pomoże oderwać się od codziennych problemów.
  2. Zrelaksuj się – dobrym pomysłem na relaks jest dłuższa niż zwykle kąpiel, nałożenie maseczki czy leżenie i słuchanie ulubionej muzyki.
  3. Bądź aktywny – osoby lubiące aktywnie spędzać czas wybierają zazwyczaj spacer lub jazdę rowerem. Istnieje dużo form ruchu oprócz standardowych sportów, które nie wymagają specjalnego sprzętu czy większych nakładów finansowych. Spędzony czas na świeżym powietrzu pomoże nam podnieść poziom szczęścia i wpłynie dobrze na nasze zdrowie.
  4. Spotkanie ze znajomymi – czas spędzony z rodziną lub znajomymi to cenne chwile, dlatego nie powinniśmy ich unikać ze względu na brak czasu. To może okazać się również dobrą formą wypoczynku, np. spotkanie przy kawie w kawiarni czy wspólne gotowanie w domu.
  5. Zmień otoczenie – nikt z nas nie lubi wypoczywać w miejscu, w którym się zmęczyliśmy, dlatego powinniśmy zmienić miejsce zanim zaplanujemy relaks.
  6. Ćwiczenia oddechowe – pomocnymi w usunięciu stresu okazują się ćwiczenia, które regulują nasz oddech, czyli zwykłe wdechy przez nos i powolne wydechy ustami. Możesz spróbować także jogi.
  7. Czas offline – na czas relaksu wyłącz telefon. Nie odpoczniesz w żadnej formie gdy będziesz odbierał co chwila powiadomienia.
  8. Masaż – na spędzenie godziny w salonie spa nie każdy z nas może sobie pozwolić, ze względu na czas i pieniądze, ale zwykłe ćwiczenia nadgarstków lub dłoni i posmarowanie ich pachnącym kremem pozwoli na chwilę ukojenia.

Leave a Reply