Blog

Skrzynia automatyczna czy manualna – którą wybrać?

by in Blog 25 października, 2021

Przed zakupem samochodu powinniśmy zdecydować jaki rodzaj skrzyni biegów będzie dla nas odpowiedniejszy, manualna czy automatyczna. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb i możliwości. Skrzynia manualna jest nam lepiej znana i większość samochodów uczestniczących w ruchu takową posiada. Dzięki niej mamy w pełni kontrolę nad autem, możemy sami decydować kiedy zmienić bieg. Szczególnie ważne jest to podczas wyprzedzania.

Manualna skrzynia biegów w samochodzie

Sporym plusem jest również cena, gdyż samochody ze skrzynią manualną są sporo tańsze. Jednak „manual“ ma również swoje wady. Najważniejszą jest większa awaryjność niż w przypadku skrzyni automatycznej. Wynika to z nieodpowiedniego użycia sprzęgła lub nieumiejętnej zmiany biegów. Problem z tym najczęściej mają osoby, które dopiero co zdały prawo jazdy. Jednak, co warto zauważyć, w razie awarii możemy nasze auto holować, a sama naprawa jest tańsza.

Automatyczna skrzynia biegów w samochodzie

Do skrzyni automatycznej natomiast wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie. Samochodów z taką skrzynią na naszych drogach jest stosunkowo niewiele, co niestety przekłada się na cenę. Największym atutem automatu jest wygoda i nikt nie może temu zaprzeczyć. Szczególnie odczuwamy ją podczas jazdy po mieście w korkach. Ponadto samochody z automatyczną skrzynią biegów są o wiele mniej awaryjne niż z tradycyjną. Duży plus możemy również zauważyć zimą, gdyż auto nie ma problemu z wyjazdem ze śniegu i ruszaniem na lodzie, a także nigdy nie stacza się się z górki. Co do minusów to chyba są dwa największe. Po pierwsze w razie awarii auta nie da się holować i jedynym sposobem będzie wynajęcie lawety lub “motylka”. Po drugie samochody z taką skrzynią nieco więcej spalają paliwa. Nie jest to aż tak duża różnica, gdyż wynosi od około pół litra do litra na sto kilometrów, ale jednak jest. Wynika to między innymi z braku możliwości oszczędnej jazdy, czy tak zwanej jazdy „na luzie“.

Tiptronic – półautomatyczna skrzynia biegów

Inną rzeczą wartą uwagi jest tiptronic. Jest to rodzaj półautomatycznej skrzyni biegów. Dzięki niej kierowca oprócz możliwości jazdy w trybie automatycznym, ma również możliwość przełączenia na tryb manualny. Ten rodzaj skrzyni jest mało znany, mimo że może rozwiązać nasze rozterki między skrzynią automatyczną, a manualną. Jest to połączenie możliwości pełnej kontroli pojazdu na trasie z wygodą jazdy po mieście, bez męczenia nogi ciągle wciskającej sprzęgło.

Tak więc wybór należy do Ciebie. Uzależnione jest to tym czy częściej jeździsz po mieście, czy częściej wyruszasz w dalsze trasy. Dochodzi do tego oczywiście przyzwyczajenie i własne upodobanie. Warto także pamiętać, że nie wszystkie marki samochodów wykorzystują rozwiązanie automatycznej skrzyni biegów w swoich modelach.

Leave a Reply