Blog

Sposób na zdrowe paznokcie

by in Blog 22 lipca, 2021

Oprócz korzyści dla Twojej skóry, kolagen może również pomóc w utrzymaniu zdrowych i mocnych paznokci. Przedstawiamy sposoby na utrzymanie zdrowych paznokci, w tym rolę kolagenu w tym procesie.

Jak działa kolagen?

Kolagen jest jednym z głównych białek strukturalnych organizmu, tworzących różne tkanki zwane tkankami łącznymi – należą do nich skóra, kości, ścięgna, więzadła, naczynia krwionośne i mięśnie. Ma on dużą wytrzymałość na rozciąganie (co oznacza, że jest mocny przy rozciąganiu), co daje siłę tym ważnym tkankom strukturalnym. Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie naturalnie spowalnia, a to powoduje oznaki starzenia się, takie jak pomarszczona skóra i pogorszenie stanu tkanek, takich jak paznokcie, kości, stawy i mięśnie. Inne czynniki, które mogą prowadzić do utraty kolagenu to niezdrowa dieta, brak składników odżywczych, stres i szkody środowiskowe, takie jak nadmierna ekspozycja na słońce.

Podobnie jak w przypadku innych części ciała, na zdrowie naszych paznokci ma wpływ kilka czynników, w tym składniki odżywcze, które otrzymujemy z naszej diety. Paznokcie wymagają różnych składników odżywczych, w tym białka, witamin i minerałów, aby pozostać mocne i zdrowe. Zła dieta, pozbawiona niezbędnych składników odżywczych może więc szybko doprowadzić do słabych, rozdwajających się paznokci. Nie chodzi tu jednak tylko o próżność; wygląd i siła naszych paznokci jest doskonałym barometrem naszego wewnętrznego zdrowia. Paznokcie są często pierwszym miejscem, w którym pojawiają się widoczne oznaki niedoboru minerałów, na przykład białe plamki mogą być oznaką niedoboru cynku a pionowe grzbiety mogą być oznaką, że potrzebujesz więcej żelaza. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://viagra.edu.pl

Kolagen i łamliwe paznokcie

Zespół łamliwych paznokci jest częstym schorzeniem, szczególnie wśród kobiet, dotykającym około jedną na pięć (w porównaniu z jednym na dziesięciu mężczyzn). Charakteryzuje się suchymi, słabymi, łuszczącymi się paznokciami, które łatwo się łamią i nie są zdolne do długiego wzrostu. W badaniu, 25 kobiet z łamliwymi paznokciami otrzymywało 2,5g kolagenu dziennie przez 24 tygodnie. Rezultaty to 42% spadek łamliwości paznokci i 12% wzrost tempa ich wzrostu. 80% kobiet zgodziło się, że kolagen poprawił wygląd ich paznokci i zgłosiło, że są bardzo zadowolone z wyników.

Jakie składniki odżywcze na zdrowe paznokcie?

Paznokcie są zbudowane z białka zwanego keratyną, więc dostarczanie odpowiedniej ilości dobrej jakości białka jest kluczowe dla zapewnienia budulca dla zdrowych, mocnych paznokci. Najlepszymi źródłami białka dla paznokci są jaja, ryby, kurczak, indyk i wiele białek roślinnych, takich jak fasola, soczewica, ciecierzyca, komosa ryżowa, orzechy, nasiona i tofu. Staraj się włączać białko do wszystkich swoich posiłków, ale ogranicz białko zwierzęce do niewielkich ilości i pamiętaj, aby spożywać dużo białka pochodzenia roślinnego.

Leave a Reply