Blog

Nadmiar cukru niszczy skórę

by in Blog 22 lipca, 2021

W XXI wieku cukier jest obecny w większości produktów. Producenci traktują go jako jako środek do poprawy smaku żywności. WHO zaleca by cukier stanowił tylko 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Niektóre dzieci przekraczają tą normę już przy śniadaniu.

Wpływ cukru na organizm

Indeks glikemiczny cukru wynosi 100. Spożywanie dużych ilości tego produktu powoduje wyrzut insuliny oraz IFG-1 (czynnik insulinopodobny). To powodzi do wzrostu męskich hormonów – androgenów. Kobiety też je mają, ale o wiele mniej niż mężczyźni. Wzrost tych hormonów przyspiesza produkcję sebum. Jego nadprodukcja zapycha gruczoły i na twarzy pojawiają się wypryski. Przy skórze problematycznej cukier nasila pojawianie się trądziku oraz jego gojenie.

Cukier przyspiesza starzenie się organizmu

Wypryski na skórze to problem głownie estetyczny. Nadmiar cukru utrudnia wiele procesów jakie przebiegają w organizmie.

Ogranicza wchłanianie witamin

Cukier ogranicza wchłanianie wartości odżywczych z jedzenia. Może to prowadzić do niedoborów. To z kolei obniża kondycję skóry, włosów i paznokci. Często może też prowadzić do anemii, która ma negatywny, długofalowy wpływ na organizm. Dodatkowo wszystkie zranienia goją się dużo wolniej. Na twarzy pozostają przebarwienia oraz blizny po wypryskach.

Cukier przyspiesza glikację białek

Nadmiar cukru prowadzi do niszczenia kolagenu oraz elastyny. Te dwa białka są ważnym budulcem skóry twarzy. Skóra traci naturalny owal i elastyczność. Pojawiają się zmarszczki oraz ziemisty kolor. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Objawy cukrzycy

Oprócz czynników genetycznych nadmierne spożywanie cukru i obciążanie trzustki prowadzi do cukrzycy. Pojawianie się wyprysków na skórze oraz jej wysuszenie może być objawem tej choroby. Kolejnymi objawami jest ciągłe uczucie pragnienia i spadek wagi. To tylko przykładowe objawy i na ich podstawie nie można się zdiagnozować. Warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu zrobienia badań kontrolnych.

Nie każdy cukier jest zły

W Polsce najpopularniejszym cukrem jest ten biały rafinowany. Mimo, że zrobiono go z buraka nie ma żadnych wartości odżywczych. Cukier w produktach może występować jako:

  • glukoza,
  • fruktoza,
  • sacharoza,
  • syrop glukozowy,
  • syrop glukozowo-fruktozowy,
  • syrop kukurydziany.

Warto unikać produktów, które zawierają te elementy. Na rynku pojawia się coraz więcej zdrowych słodyczy. Producenci mają obowiązek podawania wszystkich składników znajdujących się w produkcie. Niestety wymaga to czytania składów.

Z cukru nie da się zrezygnować całkowicie. Warto jednak go ograniczać. Dopuszczalną normę można wykorzystać na dobry deser.

Leave a Reply