Blog

Ubrania z wełny merynosów – dlaczego są tak popularne?

by in Blog 3 sierpnia, 2021

Górale z Podhala mieli stare przysłowie mówiące, że jeśli coś jest dobre i sprawdzone, to warto z tego korzystać i nie zmieniać. Twierdzenie to sprawdza się także w przypadku ubrań zrobionych z wełny merynosów, tak zwanego Merino Wool, które pojawia się bardzo często w ubraniach cenionych i topowych marek odzieżowych.

Merino Wool to podobno najdelikatniejsza wełna na świecie, która w swoim naturalnym wydaniu pochodzi od owiec zamieszkujących Nową Zelandię, a także obszary Ameryki Północnej i Południowej.
Owce żyjące w Nowej Zelandii są najbardziej pożądanym gatunkiem, a to ze względu na warunki, w których żyją. Pochodzi od nich wełna najwyższej jakości – termiczna, to naturalny materiał do produkowania odzieży typu soft shell.

Merynosy mieszkające w Nowej Zelandii latem żyją w upałach sięgających nawet 30-35 st. C, a zimą temperatura spada do -20 czy -30 st. C. Futro otaczające owce musi być bardzo uniwersalne, chłodzić latem, nie nagrzewać się, a zimą chronić przed wilgocią, nie wchłaniać wody, tylko ją odparowywać.

Tak samo jak wełna chroni owce, to podobne termiczne właściwości posiadają ubrania z wełny merynosów. Znani producenci odzieży dla dzieci i niemowląt coraz częściej wykorzystują wełnę z merynosów do produkcji ubrań dla najmłodszych dzieciaków, bo wełna gwarantuje ciepło, naturalność surowca i oryginalność materiału, który w ciepłe dni chroni przed gorącym powietrzem, a zimą utrzymuje ciepło przy skórze i nie pozwala ujemnym temperaturom dotrzeć do ciała.

Ubrania z wełny merynosów są coraz popularniejsze u twórców odzieży z wyższej półki przy wytwarzaniu kardiganów, swetrów, spódnic czy narzutek. Popularne sztuczne materiały, tańsze w porównaniu z surowcem wysokiej jakości, często wywołują na skórze reakcję alergiczną, są dla niej nieprzyjemne, powodują dyskomfort noszenia i nie przepuszczają powietrza.

Wełna merynosów jest sprawdzonym i naturalnym surowcem do produkcji ubrań termicznych, tak znanych i lubianych w dzisiejszych czasach i odpowiednich dla osób prowadzących aktywny tryb życia.
Wracajmy do dobrych, sprawdzonych surowców do produkcji tkanin i odzieży, jakim jest wełna z merynosów. Babcie zakładały swetry z owczej wełny, kiedy się chciały ogrzać w zimnych i niedogrzanych pomieszczeniach, podczas przeziębienia nakładało się takie swetry na nagie ciało, by wygryzło skórę, wypociło mikroorganizmy powodujące chorobę.

Leave a Reply