Blog

Z czym to się je, czyli kilka słów o weganizmie

by in Blog 14 czerwca, 2021

Weganizm to nie tylko sposób odżywiania, ale przede wszystkim styl życia, opierający się na wykluczeniu ze swojej codzienności wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganin unika zatem spożywania produktów takich jak mięso czy jajka, ale i noszenia odzieży i dodatków skomponowanych z naturalnej skóry lub jej pochodnych. Co jeszcze można powiedzieć na temat weganizmu i dlaczego stał się on tak modny w ostatnich latach?

Dieta bogata w składniki odżywcze pochodzenia roślinnego

Dieta wegańska opiera się przede wszystkim na wykluczeniu mięsa zwierzęcego oraz innych produktów pochodzących z ich hodowli. Do nich zaliczają się również jajka, nabiał w każdej postaci oraz miód, o czym wiele osób bardzo często zapomina. Aby w codziennej diecie nie zabrakło jednak ważnych składników odżywczych, zastępuje się je głównie warzywami, kaszami oraz owocami, z których można bezproblemowo czerpać witaminy oraz minerały. Weganie często szukają alternatywnych sposobów na przyrządzenie klasycznych dań, takich jak bigos, do którego po prostu nie dodają mięsa ani kiełbasy, czy gotowany na bulionie warzywnym rosół albo zupa krem. Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska, uzupełniania dodatkowo o oleje roślinne, jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów.

Styl życia, czyli jak wyeliminować artykuły pochodzenia zwierzęcego w codzienności

Weganie nie tylko ograniczają się do specyficznej diety, ale też wykluczają ze swojego życia te elementy i składniki, które mogą lub przyczyniają się do cierpienia zwierząt. Są nimi zarówno ubrania produkowane ze skóry, futra z norek czy innych żyjących stworzeń jak i rozmaite akcesoria, także przeznaczone dla zwierząt. Jednym z najszerzej komentowanych działów są także kosmetyki. Weganie nie tylko unikają tych, które zostały przetestowane na zwierzętach, ale również takich, do których produkcji użyto jakichkolwiek tłuszczy pochodzących z dedykowanych hodowli.

Dzięki współczesnej, zaawansowanej technice można skutecznie unikać jakichkolwiek produktów pochodzenia odzwierzęcego. Coraz więcej firm na rynku oferuje także weganom odzież, obuwie czy kosmetyki skomponowane w taki sposób, by spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. W kwestii żywności producenci i restauracje prześcigają się z kolei w wymyślaniu rozmaitych dań i produktów, jakie mogą zaoferować tej szczególnej grupie społecznej. Dzięki takim rozwiązaniom coraz więcej osób chętnie podejmuje się diety i stylu życia, który całkowicie wyklucza stosowanie produktów odzwierzęcych.

Leave a Reply