Blog

Zabezpiecz swoje dane

by in Blog 29 lipca, 2021

W obecnych czasach większość danych przechowywana i przetwarzana jest w postaci elektronicznej. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne i skraca dość mocno czas dostępu do poszczególnych rekordów. Jednak razem z wygodami elektroniczne dane niosą ze sobą także różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest między innymi utrata dostępu do poszczególnych informacji lub nawet uszkodzenie i utrata całych baz danych, których nie jesteśmy w stania w krótkim czasie odtworzyć. W takim wypadku jesteśmy narażeni na całkowitą utratę zebranych informacji i plików lub zmuszeni do poniesienia dość sporych nakładów finansowych na odzyskanie utraconych danych z pomocą firm specjalistycznych.

Kopia bezpieczeństwa online – czy to dobry pomysł?

Aby ustrzec się przed utratą samych danych a nawet przed nieuprawnionym dostępem do nich, musimy w swej infrastrukturze informatycznej wdrożyć mechanizmy zabezpieczające poszczególne punkty w których wskazane dane są przechowywane i przetwarzane. Jednym z takich mechanizmów jest kopia bezpieczeństwa, która powinna być wykonywana po każdej zmianie lub cyklicznie co pewien okres czasu. Częstotliwość poszczególnych kopii powinna być z góry założona i uwzględniać ważność i ewentualny czas oraz finanse, które będziemy musieli poświęcić na odtworzenie brakujących danych, czyli takich które zostały wprowadzone po między poszczególnymi kopiami. Tworząc duże ilości kopii spotkamy się prędzej czy później z problem dotyczącym ich przechowywania, gdyż musimy wybrać nośniki na których będziemy sporządzać kopie a także okres za jaki będą przechowywane.

Jednym z ciekawych rozwiązań przedstawionego problemu jest backup online, który możemy realizować w oparciu o różnego rodzaju powierzchnie dyskowe dostępne w chmurze internetowej. W takim wypadku możemy korzystać zarówno z darmowych rozwiązań, które możemy wyszukać w Internecie lub nawet skorzystać z profesjonalnych firm zajmujących się zabezpieczaniem oraz przetwarzaniem cyfrowych danych online. Taki rodzaj kopii ma bardzo ważną funkcjonalność, gdyż możemy uzyskać do niej dostęp praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Ważnym aspektem jest również fakt, iż w takim wypadku to specjalistyczna firma z usług, której będziemy korzystać, jest zmuszona do zakupu, zabezpieczenia i kontroli udostępnianych dla nas powierzchni dyskowych. Dzięki temu nasze kopie będą mogły być przechowywane w profesjonalnych odpowiednio przygotowanych centrach przetwarzania danych pod opieką profesjonalistów, zarówno z branży bezpieczeństwa danych jak i ich dostępności tylko i wyłącznie dla nas, stosując odpowiednie mechanizmy kontroli dostępu.

Dodatkowym atutem przy kopiach w chmurze, może być możliwość wykorzystania synchronizacji danych oryginalnych z kopią. Takie rozwiązanie nie jest dostępne przy kopiach za pomocą nośników takich jak płyty CD, DVD czy nawet BD a pozwala na znaczące ograniczenie potrzebnej powierzchni dyskowej do przechowywania kopii naszych danych. Synchronizacja danych może następować na bieżąco po wprowadzeniu zmian w plikach lub na powierzchni dyskowej lub z określonym interwałem czasowym, przykładowo co godzinę.

Tworzenie kopii bezpieczeństwa zarówno tych normalnych na nośnikach trwałych lub wymiennych jak również takich jak backup online w obecnych czasach jest czymś niezbędnym a wręcz koniecznym. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na to, iż tego typu zabezpieczanie danych przed utratą powinno dotyczyć bezwzględnie wszystkich firm i działalności gospodarczych ale również poszczególnych osób fizycznych, gdyż nasze prywatne dane też są dla nas dość cenne.

Leave a Reply