Blog

Zwykła zupa najzdrowsza i najsmaczniejsza

by in Blog 14 czerwca, 2021

Zupy to najbardziej popularne dania gorące i zimne na świecie i jednocześnie stanowiące najstarszą potrawę gotowaną na świecie. Zupa jest półpłynną lub płynną potrawą posiadającą postać wywaru, który powstaje podczas gotowania warzyw, zbóż i mięs. Oprócz wymienionych może być także zupa krem, która zdobywa w Polsce coraz większą popularność.

Historia zupy
Zupy gotowano od czasu wynalezienia ognia. Pierwotnie do gotowania zup wykorzystywano dołek powstały w ziemi. Garnki nie były wówczas jeszcze znane, a więc dołek wykładano skórą ze zwierzęcia i tak do szczelnie wyłożonego dołka wlewano wodę i wrzucano składniki. W środku umieszczano rozgrzane w ognisku kamienie.
Warunki gotowania zup bardzo się zmieniły i polepszyły, gdy około pięciu tysięcy lat przed naszą erą wynaleziono naczynia ceramiczne, które nadawały się do gotowania zup. I taki mniej więcej sposób gotowania przetrwał kilka tysiącleci, aż do dziewiętnastego wieku naszej ery.

Produkty na zupę
Zupa jest pożywną potrawą, która powstaje z różnych artykułów spożywczych. Może powstać z najwyższej klasy produktów, jakimi są na przykład żeberka, czy schab z kością, jak i z najwyższej klasy świeżych warzyw. Lecz zupę można ugotować także z gorszej jakości produktów, gdyż do gotowania zupy można użyć kości, twardych ziaren, jak na przykład grochu, czy dobrych, lecz starszych już warzyw. Jest to szczególne ważne w przypadku, gdy społeczeństwo jest uboższe, a tak samo głodne, jak ludzie bogaci. Taka zwyczajna zupa wcale nie będzie gorsza w smaku od tej składającej się z najlepszych produktów. Taka zwykła zupa nie będzie też mniej zdrowa, a może będzie nawet jeszcze zdrowsza od tej bogatej, bo bardziej chuda.

Dzisiejsze zupy
Pewien wynalazek z końca dziewiętnastego wieku zrewolucjonizował zupy na całym świecie. A stało się to po wynalezieniu technologii, która pozwalała na skondensowanie zupy. Pozwoliło to na wytwarzanie proszku. I tym sposobem powstały zupy w proszku, które najpierw używane były głównie przez żołnierzy, marynarzy, a także turystów.

Zupa po polsku
W tradycji polskiej zupa podawana jest podczas obiadu jako pierwsze danie. W naszym kraju jedzone są również zupy z mięsem jako posiłek jednodaniowy.
Zupy posiadają szereg cennych właściwości, bo rozgrzewają, zupy bogate są w wartościowe składniki typu witaminy i minerały, zupy pobudzają apetyt na danie główne.
Najbardziej znane zupy gotowane w Polsce, to zupa pomidorowa, zupa grzybowa, zupa rosół, flaczki, zupa ogórkowa, zupa kapuściana, zupa kartoflanka, zupa jarzynowa, zupa szczawiowa, zupa grochowa.
Zupy mogą posiadać różny smak i różną konsystencję. Mogą być czyste lub zagęszczone. Jak również zabielane śmietaną, albo doprawiane zasmażką. Do wszystkich wyżej wymienionych zup stosuje się różne przyprawy. Najbardziej popularne przyprawy w Polsce, to majeranek, koperek, natka pietruszki, szczypiorek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól.
W Polsce na śniadanie jada się czasem także zupy mleczne z dodatkiem kasz, albo ryżu, czy makaronu.
Każdy rodzaj zupy ma swoich zwolenników i przeciwników. I mimo zróżnicowania regionalnego większość zup jest jednolita dla całego kraju.

Leave a Reply