Leczymy grzybicę stóp i paznokci
Leczymy grzybicę stóp i paznokci
Niemal co trzecia osoba ma grzybicę! Zwykle obejmuje ona stopy. Na rozwój grzybicy najbardziej narażone są osoby, które mają obniżoną odporność, np. w efekcie przepracowania, nadmiaru stresów, chorób oraz zażywania leków. W grupie ryzyka są także ci, którzy:
– jedzą dużo żywności przetworzonej i obfitującej w cukry, a w dodatku maja niedobór witamin z grupy B
– są podatni na urazy skóry, np. sportowcy, osoby otyłe czy pracujące tam, gdzie jest wysoka temperatura i wilgotność
– mają płaskostopie – uciskana w nienaturalnych miejscach skóra stopy ulega zawilgoceniu i maceracji
– kontaktują się z chorymi na grzybicę i korzystają z ich rzeczy, np. pościeli, ubrań czy ręczników.
Jak leczyć grzybicę stóp?
W przypadku stóp zmiany grzybicze najczęściej występują u nasady palców: III i IV oraz IV i V (licząc od palucha). Naskórek staje się wilgotny i pomarszczony albo pęka i się łuszczy. Pojawiają się zaczerwienienia, grudki pęcherzyki, a nawet strupki. Skóra trudno się goi, piecze, boli i może wydzielać brzydki zapach.
Co wtedy robić? Na początku możesz kurować się dostępnymi bez recepty przeciwgrzybiczymi kremami, żelami czy sprayami. Objawy powinny się cofnąć w ciągu 2 tygodni. Gdy tak się stanie, warto potem stosować spraye czy talki przeciwgrzybicze profilaktycznie, np. po kąpieli i dokładnym osuszeniu przestrzeni międzypalcowych.
Jeżeli jednak kuracja nie przyniesie wyraźnej poprawy lub będzie ona tylko przejściowa, idź do lekarza, bo to oznacza, że grzybica jest bardziej zaawansowana i potrzebujesz silniejszych leków (często także doustnych).
Domowa kuracja grzybicy stóp
Możesz wspomagać się w sposób naturalny. Oto domowe kuracje, które mogą ułatwić walkę z grzybicą.
CODZIENNIE – z szałwii lub kwiatów nagietka przygotuj mocny napar (2 łyżeczki suszonych ziół zalej ½ szkl. wrzątku, po 15 min. przecedź). Napar z tych ziół podziała tonizująco, kojąco i przeciwpotnie. Rano i wieczorem przemywaj nim przestrzenie między palcami.
CO 2 DZIEŃ – wlej powyższy napar do miski z ciepłą wodą i wymocz porządnie stopy
RAZ W TYGODNIU – zrób kisiel. Gorący napar zmieszaj z ½ łyżeczki mąki ziemniaczanej. Papką posmaruj stopy. Spłucz po 15 minutach.
W przypadku, kiedy nazajutrz masz wolne i nie musisz nigdzie wychodzić możesz zafundować stopom dezynfekującą kurację czosnkową albo cebulową. Mikstura nie pachnie dobrze, lecz jest skuteczna. Zetrzyj na tarce sporą cebulę lub przeciśnij przez praskę ząbki z główki czosnku i zmieszaj z 2 łyżkami oliwy. Papką posmaruj stopy, zabezpiecz gazą i folią spożywczą. Zmyj po godzinie.