Blog

Co robić z dzieckiem, gdy za oknem pada deszcz?

by in Rodzina 19 maja, 2021

Gdy pogoda za oknem niezbyt sprzyja zabawie i spacerom na świeżym powietrzu, to dla rodzica jest to jasny sygnał, że pociecha będzie marudna. Niemożność wyjścia z domu uprzykrza życie dzieciom oraz nam – dorosłym. Niejednokrotnie w takich chwilach wysłuchujemy narzekań i w kółko powtarzanego: ,,nudzę się,,. Wbrew pozorom dość łatwo jest temu zaradzić.

Zaangażuj się we wspólną zabawę z dzieckiem

W takie dni jak ten, wielu rodziców decyduje się na pójście na łatwiznę i włączenie bajek w telewizorze. Jeszcze inni dają dziecku do ręki telefon, na którym maluch pogra w ulubiona grę. Jest to zawsze jakieś rozwiązanie, ale czy naprawdę chcemy, aby nasze dziecko spędziło cały dzień na patrzeniu się w ekran? Niekoniecznie. Jako rodzic możemy wykazać się nieco większą kreatywnością.

To właśnie nasze zaangażowanie we wspólną zabawę z dzieckiem może zaradzić nudzie. Podczas wymyślania wspólnych zabaw, pamiętaj o częstych zmianach. Dzięki temu pociecha będzie stale zajęta. Gdy dziecko dalej będzie chciało się bawić w to samo, to przekonaj je do zmiany. Dzięki temu maluch będzie czuć niedosyt, przez co nie będzie mógł doczekać się następnego razu.

Zabawy dla dzieci kreatywnych

Czasami do wymyślenia dobrej zabawy dla dziecka nie potrzeba wiele. Wymyślne zabawki i gadżety można zastąpić prostymi i zwykłymi rzeczami. Jedną z nich jest rysowanie. Zamiast jednak dawać dziecku kartkę i kredki usiądź wspólnie z nim i wymyśl ogólny temat np. zwierzęta, członkowie rodziny, marzenia lub ulubieni bohaterowie z bajki. Jeżeli to nie zadziała, to spróbuj z większą przestrzenią. W tym celu posklejaj kilka kartek – spojrzenie dziecka na znacznie większą przestrzeń do rysowania z pewnością pobudzi jego wyobraźnię.

Nieco inną alternatywę stanowią warsztaty plastyczne. Dzieci uwielbiają ugniatać i lepić różne masy np. plastelinę, modelinę, czy masę solną. Najważniejsze, aby maluch się nie zniechęcił, gdy coś mu nie do końca będzie wychodziło. Staraj się go chwalić, pomagać i nakręcać. Możecie również wspólnie stworzyć własnego i oryginalnego slima.

Nieco starszemu dziecku możesz również pokazać czym jest origami. Weźcie kartki i wspólnie spróbujcie złożyć trójwymiarowe zwierzątka lub inne rzeczy. Nie trzeba wcale kupować książki zawierającą instrukcję składania origami. W Internecie jest pełno filmików o tej tematyce, gdzie krok po kroku wyjaśnione jest jak składać papier w rozmaite kształty.

Gdy natomiast dziecko nieco zgłodnieje – to zaproponuj wspólne gotowanie. Wbrew pozorom nasze pociechy lubią nam pomagać w kuchni i piec wspólnie z nami ciasteczka albo inne ulubione potrawy.

Leave a Reply