Blog

Jak radzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi?

27 lutego, 2023

Zmarszczki mimiczne to przyczyna kompleksów wielu kobiet. Do ich powstania najczęściej przyczynia się bogata mimika twarzy, która pozwala w niewerbalny sposób komunikować się z otoczeniem. Na ich pojawienie ma wpływ także sposób odżywiania i nawodnienia naskórka, a także wiek. Wraz z upływem czasu maleje produkcja włókien kolagenowych, których zadaniem jest nadawanie skórze elastyczności i zdrowego promiennego wyglądu. Czy istnieje sposób, by zapobiegać pojawianiu się zmarszczek mimicznych i czy możliwe jest niwelowanie widoczności już powstałych załamań? 

Przyczyny powstawania zmarszczek mimicznych

Najczęstszą przyczyną pojawiania się zmarszczek mimicznych jest bogata mimika twarzy. Uśmiechając się, mrużąc oczy czy podnosząc brwi, mięśnie intensywnie pracują, kurcząc się i rozkurczając, co w późniejszym czasie skutkuje powstawaniem zmarszczki. Załamania na skórze mogą pojawiać się bez względu na wiek. Mylne jest przekonanie, że zmarszczki mimiczne dotykają jedynie kobiet w starszym wieku. Faktem jest natomiast, że wraz z wiekiem produkcja włókien kolagenowych odpowiedzialnych za nawilżanie skóry i utrzymywanie jej w ryzach, znacznie się zmniejsza, co przyspiesza pojawianie się zmarszczek mimicznych. 

Zmarszczki mimiczne pojawiają się szybciej na skórze odwodnionej i cienkiej. Nie bez znaczenia jest ilość wypijanych płynów w ciągu dnia oraz tryb życia, jaki prowadzimy. Stres, kiepska jakość snu lub jego niewystarczająca ilość również działają na niekorzyść skóry, która w efekcie jest bardziej wiotka i mniej elastyczna. 

Jak radzić sobie ze zmarszczkami mimicznymi?

Nie ma złotej zasady mówiącej, jak zapobiegać pojawianiu się zmarszczek mimicznych. Jak już zostało wspomniane, na ich powstawanie ma największy wpływ mimika twarzy, która w większości przypadków jest całkowicie niekontrolowana. Jeżeli jednak chcemy opóźnić proces ich pojawienia i pogłębiania, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią pielęgnację skóry twarzy, a szczególnie delikatnej skóry pod oczami. Najczęściej zmarszczki mimiczne widoczne są właśnie w okolicy oczu, ponieważ skóra w tej okolicy jest zdecydowanie najcieńsza i skłonna do marszczenia. Zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się także na czole i w okolicy bruzd nosowo-wargowych. Pielęgnacja powinna bazować na mocno nawilżających kremach i serach, których skład opiera się na kwasie hialuronowym, witaminie E czy koenzymie Q10. Warto skórę traktować kremami nie tylko wieczorem, ale także rano. 

Dobrą radą jest również wypracowanie sobie dobrego nawyku wypijania przynajmniej 1,5 litra wody w ciągu dnia. Odwodniona skóra szybciej traci swoją sprężystość, co powoduje powstawanie nowych załamań na skórze. Konieczne jest także zadbanie o jakość swojego snu i pilnowanie, by spać co najmniej 8 godzin. Unikać należy stresu i używek, takich jak papierosy czy alkohol, które uniemożliwiają posiadanie promiennej i wypoczętej skóry. 

Zabiegi polecane na zmarszczki mimiczne 

W sytuacji, kiedy zmarszczki mimiczne są mocno widoczne i obniżają samoocenę, warto rozważyć zabieg mający na celu zmniejszyć ich widoczność. Pierwszym krokiem powinna być zawsze konsultacja z profesjonalnym kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który oceni stan skóry i zaproponuje najlepszy zabieg. Efekt przyniosą zastrzyki z wypełniaczami, takimi jak kwas hialuronowy czy własne osocze, które dają natychmiastowy efekt i pozwalają cieszyć się gładszą skórą. Inną skuteczną metodą są nici liftingujące, których zadaniem jest uniesienie i napięcie skóry, co dodatkowo poprawia koloryt skóry i przywraca jej młodzieńczy wygląd. Warto zaznajomić się także z zabiegiem o nazwie mezoterapia igłowa, polegającym na miejscowym wstrzykiwaniu substancji aktywnych poprawiających krążenie krwi i pobudzających skórę do regeneracji. 

Zostaw komentarz