Blog

Kontrowersyjny olej CBD

by in Zdrowie 23 maja, 2020

W ostatnich latach głośno mówi się o leczniczych właściwościach konopi, i temat ten wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Konopie indyjskie znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości już od 5000 lat, z powodzeniem stosowane były w starożytnych Chinach. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku 80% leków produkowanych było z konopi, jednak szkodliwa propaganda i utożsamianie konopi ze środkami psychoaktywnymi sprawiły, że na wiele lat konopie były zdelegalizowane niemal na całym świecie. Na szczęście dziś wracają do łask, a ich unikatowe właściwości znajdują poparcie w badaniach naukowych.

Konopie to rośliny bogate w fitokannabinoidy- aktywne substancje pobudzające receptory CB1 oraz CB2, które występują w każdym żywym organizmie posiadającym układ nerwowy. Układ endokannabinoidowy obejmuje mózg, narządy wewnętrzne, gruczoły czy układ odpornościowy, odpowiada więc za zachowanie homeostazy całego organizmu. Wieloletnie badanie dowodzą, ze kannabinoidy wykazują zarówno szerokie działanie lecznicze, ale także profilaktyczne.  Jakie udokumentowane właściwości zdrowotne mają konopie medyczne? Działają przeciwzapalnie, siłą działania dorównując niektórym niesteroidowym lekom przeciwzapalnym, ale nie wykazując skutków ubocznych.  Działają także przeciwgrzybiczo oraz przeciwbólowo, a także mogą wspomagać pamięć w stopniu porównywalnym do leków stosowanych w leczeniu choroby Alzheimera. Sukcesem zakończyły się badania z użyciem ekstraktu konopi indyjskich u pacjentów z padaczką- udowodniono korzystny wpływ konopi na spadek częstotliwości napadów padaczkowych u cierpiących na lekooporną padaczkę. Lek z konopi badany jest także na całym świecie pod kątem działania przeciwnowotworowego- kannabinoidy zabijają zmienione nowotworowo komórki, a także hamują wzrost nowotworu i jego tendencję do przerzutów.

Potwierdzona badaniami skuteczność w terapii nowotworów piersi, płuc, mózgu czy prostaty ukazuje siłę natury w walce  z ogromnym zagrożeniem, jaki współcześnie stanowi nowotwór. Spośród 100 kannabinoidów najbardziej znany jest THC, odpowiedzialny za efekty psychoaktywne po wypaleniu marihuany i występujący w marihuanie w znacznie większych stężeniach, niż w konopi. Innym wartym wspomnienia związkiem aktywnym jest CBD, który oprócz możliwości zniesienia negatywnych skutków działania THC, oddziałuje na receptory CB1 i CB2, wykazując szereg działań prozdrowotnych. Te unikatowe właściwości kannabinoidów dostępne są obecnie pod postacią kapsułek, past oraz jako olej CBD. Lawinowo rośnie liczba zwolenników leczniczego działania oleju z konopi.

Leave a Reply