Blog

Jaki jest wpływ zwierząt na człowieka?

by in Życie codzienne 29 listopada, 2019

Nieposiadanie psa, kota czy innego zwierzęcia domowego dla niektórych może wydawać się niemal niemożliwe. Posiadanie włochatego (lub niekoniecznie) towarzysza to dla wielu podstawa i źródło wielkiego szczęścia. Inni z kolei uważają to za źródło zbędnych problemów i wydatków. Czy rzeczywiście jest jakiś wpływ zwierząt na człowieka? Jeśli tak, to jaki

Zwierzęta w medycynie

Niezaprzeczalnym dowodem na pozytywny wpływ zwierząt na ludzi może być ich coraz większa obecność w medycynie. Zooterapia jest stosunkowo nowym, ale przybierającym na popularności sposobem terapii. Najpopularniejsze formy zooterapii to dogoterapia (wykorzystuje się do niej psy), felinoterapia (koty), a także hipoterapia (konie). Może ona pomagać nie tylko osobom z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną, ale też ludziom cierpiącym z powodu różnych chorób psychicznych, na przykład depresji. Kontakt ze zwierzęciem, głaskanie go, tulenie, a nawet sama jego obecność może wywołać w pacjencie uczucie relaksu i rozluźnienia. Zwierzęta nigdy nie oceniają i kochają człowieka niezależnie od jego problemów i niepełnosprawności. Są też w stanie pomóc wielu osobom w wykonywaniu codziennych czynności. Nie da się tu nie wspomnieć o psach przewodnikach, które stają się oczami dla osób niewidomych, czy psach, które są w stanie wyczuć napad epilepsji nawet szybciej niż sam ich właściciel.

Benefity zdrowotne

Posiadanie zwierzaka, o którego można dbać i spędzać z nim czas wiele daje osobom cierpiącym z powodu depresji bądź samotności. Chociaż nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem, to nie można zaprzeczyć, że dobrze jest mieć w domu futerkowego przyjaciela na wyłączność, który nigdy nas nie zdradzi ani nie porzuci. Pozytywne efekty kontaktu ze zwierzętami są nie tylko psychologiczne. Udowodniono, ze kontakt z ukochanym pupilem podnosi poziom oksytocyny, a redukuje wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu. Ma to zbawienny wpływ na organizm. Co ciekawe, zabawa ze zwierzętami zmniejsza także ciśnienie. Dodatkowo jeżdżąc konno czy wychodząc na z psem na spacer wykonujemy wysiłek fizyczny, tym samym poprawiając swoją kondycję i zmniejszając cholesterol. W końcu ruch to zdrowie! Należy jednak pamiętać, że decydując się na zostanie opiekunem jakiegoś zwierzęcia, zaciągamy wobec niego zobowiązanie. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, żeby być odpowiedzialny za życie i zdrowie innej istoty, być może powinien zrezygnować z takiego pomysłu.

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niezależnie od tego, czy jest to stwierdzenie prawdziwe, nie da się zaprzeczyć, że wpływ zwierząt na człowieka jest z reguły bardzo pozytywny.

Leave a Reply