Blog

Jakie są modele motywacji?

by in Życie codzienne 27 listopada, 2019

Prowadzenie własnej firmy to szansa na niezależność i rozwijanie swoich pasji. Coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej działalności z pozytywnym skutkiem. Jednak prowadzenie firmy wymaga nie tylko umiejętności zarządzania pieniędzmi, oferowania dobrej jakości usług czy produktów. Bardzo ważne jest także podejście do pracowników, których zatrudniasz i odpowiednie ich motywowanie. Warto wiedzieć jakie modele motywacji możemy wyróżnić i jak dopasować je do swojej firmy.

Model tradycyjny

Tradycyjny model motywacji zakłada, że pracownicy nie do końca przykładają się do swojej pracy. Uważa się, że podwładni, którzy reprezentują ten model, są z natury leniwi, niechętnie wykonują powierzone im obowiązki i raczej z niechęcią podchodzą do swojej pracy. Rzeczą, która motywuje pracowników, z tego modelu są pieniądze, to właśnie dla nich pracują i traktują prace jako rzecz konieczną, która pozwala im się utrzymać. Aby zmotywować pracownika niezbędne będą pieniądze i atrakcyjne premie – to właśnie one najbardziej wpływają na zaangażowanie w pracy. Nie poleca się powierzania takim ludziom stanowisk kierowniczych, ponieważ najpewniej kierowaliby się oni własnymi interesami i wygodą.

Model stosunków współdzielenia

Ten model opiera się na trzech najważniejszych zasadach. Pracownikom z tego modelu nie zależy wyłącznie na pieniądzach, ale także na stosunkami pracownik-szef. Dobre relacje ze współpracownikami i szefem stanowią motywacje i wpływają na efektywność pracownika. Relacje międzyludzkie grają tu kluczową rolę. Model stosunków współdzielenia zakłada również, że specjalizacja w wykonywaniu jakiegoś zadania prowadzi do znużenia, co może powodować niechęć do pracy. Pracodawca, który zarządza ludźmi, którzy wpisują się w ten model, powinien stale dawać im do zrozumienia, że są ważni dla całej firmy i ich praca ma duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Model zasobów ludzkich

Modele motywacji wyróżniają także model zasobów ludzkich. W tym przypadku zaangażowanie pracowników zależy od wielu czynników. Jest to najnowocześniejszy model motywowania pracowników, ponieważ zakłada, że każda osoba potrzebuje innych bodźców motywacyjnych. Szef firmy nie powinien ograniczać się tylko do jednego rodzaju działań, ponieważ część pracowników może być z tego niezadowolona. Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie ze sobą kilku elementów, z każdego rodzaju motywacji i wypracowanie własnego, który będzie działał dobrze na wszystkich pracowników. Wymaga to czasu oraz wielu prób ale daje bardzo dobre efekty.

Leave a Reply