Blog

Najpiękniejsze buddyjskie świątynie świata

by in Życie codzienne 25 marca, 2020

Buddyjskie świątynie potrafią oczarować nie jedną osobę. W dzisiejszych czasach są one nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także punktem na mapie turystycznej Azji. Te monumentalne konstrukcje robią wrażenie, szczególnie na nas – Europejczykach. W końcu na próżno szukać w naszym regionie pięknych buddyjskich świątyń, które przetrwały setki lat. Poznaj najpiękniejsze buddyjskie świątynie świata oraz ich wyjątkową historię.

Borobudur

Ta buddyjska świątynia znajduje się w Indonezji, a konkretnie na wyspie Jawa. Jest to nie tylko najpiękniejsza, ale także największa tego typu świątynia na całym świecie. Tajemniczości dodaje jej fakt, że budowla znajduje się w samym sercu dżungli i otoczona jest gęstym lasem tropikalnym. To prawdziwa wizytówka Indonezji, która co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata. Borobudur http://duabenua.com/pl/blog/borobudur-najwieksza-swiatynia-buddyjska-swiata/, zachwyca jednak nie tylko swoim wyglądem, ale także ciekawą historią. Krótko po tym, jak wzniesiono świątynie, została ona opuszczona i zapomniana na wieki.

Przez ten czas bujna roślinność dżungli pokryła całkowicie świątynie, przez co ta była całkowicie niewidoczna i przypominała zielone wzniesienie. Odkryto ją dopiero w 1814 roku i poddano konserwacji. Cała budowla składa się z sześciu kwadratowych platform, na których znajduje się mnóstwo pomników Buddy oraz płaskorzeźb ze scenami z jego życia. Widok, który można podziwiać ze szczytu budowli, wart jest każdych pieniędzy oraz czasu, który trzeba poświęcić, aby wejść na samą górę. Więcej informacji o Borobudur znajdziesz na http://duabenua.com/pl/blog/borobudur-najwieksza-swiatynia-buddyjska-swiata/.

Świątynia Szmaragdowego Buddy

Świątynia znajduje się w Tajlandii a konkretnie w kompleksie pałacowym w Bangkoku. Wzniesiono ją stosunkowo niedawno, bo w 1782 roku i od tego czasu zachwyca swoim wyjątkowym wyglądem zarówno mieszkańców Tajlandii, jak i przyjezdnych. W środku można znaleźć mnóstwo pomników Buddy, zarówno ze złota, jak i srebra oraz kamienia. Głównym punktem całej świątyni jest jednak szmaragdowy Budda, który króluje nad pozostałymi posągami. Na ścianach tej wyjątkowej świątyni znajdują się sceny z życia Buddy, a posadzka wykonana jest ze srebrnych płytek. Szmaragdowy Budda ma ok. pół metra i co ciekawe ubrany jest w szaty, które zmieniane są w zależności od pory roku. Cała ceremonia jest bardzo uroczysta, ponieważ przewodzi nią król, który oficjalnie przebiera Buddę. Jest to wydarzenie godne uwagi i jest też bardzo ważne dla mieszkańców.

Leave a Reply