Blog

Wycieczka po Słowacji – co odwiedzić?

by in Życie codzienne 19 października, 2019

Nadchodząca majówka i późniejsze wakacje to wspaniała okazja do odwiedzenia ciekawych krajów. Jednym z nich jest nasz bliski, południowy sąsiad – Słowacja. Wycieczka po Słowacji przyniesie ci wiele wrażeń, ponieważ jest to kraj pełen atrakcji. Góry, jaskinie i urokliwe miasta to niewątpliwie jej największy atut.

Malowniczy Spisz

Wycieczka po Słowacji powinna być rozpoczęta wjazdem kolejką na Tatrzańską Łomnicę lub kąpielą w termach z widokiem na Tatry w popradzkim AquaCity. By spotkać się z historią odwiedź zamek w Starej Lubowni. Jego słynnym więźniem był Maurycy Beniowski. Tu spotykali się królowie, a także były ukryte nasze skarby koronacyjne.

Kontynuując wycieczkę po Słowacji warto także zobaczyć Zamek Spiski – jeden z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Zauroczą cię spiskie miasteczka, w których czas jakby stanął w miejscu. Warto przespacerować się po Kieżmarku i zajrzeć do kościoła ewangelickiego, który został wzniesiony bez użycia nawet jednego gwoździa! Nic dziwnego, że budzi podziw każdego turysty.

Jeśli lubisz obcować z przyrodą przespaceruj się po świerkowym lesie Parku Narodowego Słowacki Raj. Są tu wąskie kaniony, przepaście z wodospadami i unikalna Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Są tu również szlaki z drabinkami.

Mała Fatra

Wycieczkę po Słowacji warto kontynuować odbywając piesze wędrówki ukwieconymi łąkami i górami Słowackiego Raju. Wiele szczytów zdobędziesz bez większych trudności, np. trasę na Wielki Krywań możesz częściowo pokonać wyciągiem. Znajdują się tu zachwycające wodospady i fantastyczne wąwozy skalne – Diery, czyli dziury.

Zajrzyj też do Rajeckiej Lesnej z ruchomą szopką Betlejem Słowackie oraz do Terchovy, gdzie urodził się Janosik. Ma on też tutaj swój pomnik. Natomiast na relaks w gorących wodach zapraszają Rajecke Teplice.

Kras i wino

Udając się na wycieczkę po Słowacji koniecznie odwiedź termy Bardejovske Kupele. W samym Bardejovie zobaczysz bajkowe kamienice i bazylikę św. Idziego z wieżą widokową. Ratusz także jest wart obejrzenia – możesz poszukać na jego ścianach rzeźby chłopka z wypięta pupą.

W Koszycach możesz przespacerować się po najdłuższym deptaku Słowacji, a na ulicy Rzemiosł zauroczą cię wspaniałe fontanny i misterne rękodzieło. W parku Słowacki Kras czeka na was natomiast szlak zielonych wąwozów i piękne jaskinie.

W rejonie Zemplim poznasz z kolei smak słowackiego tokaja. Na degustację możesz zatrzymać się we wsiach: Mala lub Velka Trna i Vinicky. Będzie to wspaniałe zwieńczenie wycieczki po Słowacji!

Leave a Reply