Zdrowotne właściwości pokrzywy
Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym pieczeniem po kontakcie z liśćmi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dodatkowo ma właściwości lecznicze i kosmetyczne. Działa antybakteryjnie, jest nazywana naturalnym antybiotykiem. A do tego jest cennym źródłem witamin i minerałów. Co jeszcze można powiedzieć o pokrzywie?
Czym jest pokrzywa?
Jak wiele ziół i pokrzywa była wykorzystywana już u zarania dziejów. Starożytne ludy przekonały się na własnej skórze, że posiada lecznicze właściwości i może przydawać się choćby do leczenia stawów i dolnego odcinka kręgosłupa. Według podań pomagała tez utrzymać ciepło, więc wojska rzymskie nieraz przed wyruszeniem w drogę pocierały ciała liśćmi pokrzywy.
Pokrzywa (łac. uro – palić) przy dotknięciu wywołuje uczucie swędzenia i pieczenia. Czasami też pojawia się na skórze nieprzyjemny obrzęk. Jednak wystarczy poddać ją odpowiedniej obróbce, by pozbyć się jej piekących właściwości.
Skład soku z pokrzywy
Skład soku z pokrzywy jest bogaty w wiele składników odżywczych:
- Minerały np. sód, potas, fosfor, magnes, wapń i żelazo
- Witaminy z grupy B oraz A, C, K
- Aminokwasy
- Tłuszcze np. kwas linolowy, kwas palmitynowy
- Polifenole
- Pigmenty
Niektóre z nich są uznawane za przeciwutleniacze, które mają za zadanie chronić nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Dążą one bowiem do uszkodzenia komórek, co może doprowadzić do wcześniejszego starzenia się, raka i innych chorób.
Właściwości pokrzywy
Pokrzywa dzięki zawartym w niej cennych składnikom posiada wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim działa oczyszczająco, odtruwająco oraz dobrze nawadnia organizm. Warto zatem wprowadzić ją do swojej codziennej diety, zwłaszcza wiosną i latem, gdy możemy zebrać świeżą bylinę.
Ponadto wśród jej właściwości wymienia się:
Łagodzenie stanów zapalnych
Sok z pokrzywy pomaga w leczeniu ciała. Podczas zapalenia otrzymujemy sygnał, że coś się dzieje z naszym organizmem i warto zareagować jak najszybciej. W przypadku przewlekłych stanów zapalnych mamy do czynienia z większych obciążeniem organizmu. W takich sytuacjach warto sięgać po pokrzywę, która pomoże w łagodzeniu objawów i powrocie do zdrowia.
Oczyszczanie układu moczowego
Pokrzywa ma działanie odtruwające, oczyszczające i moczopędne, dzięki czemu pomaga w usuwaniu z organizmu zbędnych płynów, toksyn i zbędnych elementów przemiany materii. Jako że zmniejsza także poziom wody i soli w ciele, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.
Osoby, które cierpią na częste wzdęcia lub mają infekcję dróg moczowych, powinny zażywać preparaty z pokrzywy. Dzięki temu odczuwają dosyć szybko ulgę.
Napar z ziela szczególnie poleca się osobom, które odczuwają u siebie problemy z drogami moczowymi. Za to sam korzeń może pomóc mężczyznom, którzy mają chorą prostatę.
Pomoc w alergii
Sok z pokrzywy pomaga także w walce z alergią, szczególnie w przypadku kataru siennego, stanów zapalnych wywołanych histaminą. Dzięki temu alergicy mogą zapomnieć o nieprzyjemnym katarze oraz łzawieniu z oczu. Osoby, który korzystały z soku z pokrzywy, zauważyły leczenie przynajmniej łagodnych objawów alergicznych.
Zmniejsza ciśnienie krwi
Przeprowadzone badania wykazały, że pokrzywa jest w stanie zmniejszyć ciśnienie krwi. To było jedno z jej tradycyjnych zastosować. Wiadomo bowiem, że wysokie ciśnienie krwi może stać się przyczyną choroby serca, zawałów czy udarów. A jest to jedna z częstszych przyczyn śmierci ludzi.
Badania przeprowadzano początkowo na zwierzętach. Udowodniono wtedy właśnie tę właściwość pokrzywy. Zauważono wtedy kilka rzeczy:
- Pokrzywa stymulowała produkcje tlenku azotu (działa jako środek, który może rozszerzać naczynia krwionośne)
- Niektóre związki zawarte w roślinie działają jako blokery kanału wapniowego (serce jest wtedy rozluźnione)
- Podnosi się poziom obrony serce przed stresem antyoksydacyjnym
Choć widzimy, że u zwierząt pokrzywa wykazuje ogrom leczniczych działań, to trudno powiedzieć, czy u ludzi także działa w podobny sposób. Jednak badania wciąż trwają.
Obniża poziom cukru we krwi
Pokrzywa może także pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, szczególnie gdy chodzi o obniżenie cukru. Zawiera bowiem związki, które mogą naśladować działanie insuliny. Warto zatem wprowadzić do swojej diety sok z pokrzywy, jeśli jesteśmy cukrzykami i mamy problem z poziomem cukru.
Wzmocnienie wątroby
Regularne picie soku z pokrzywy może przyczynić się do ochrony wątroby przed stanami zapalnymi, metalami ciężkimi i toksynami.
Łagodzenie stanów zapalnych skóry
Pokrzywa działa przeciwzapalnie i przeciwhistaminowo. Dzięki temu może łagodzić objawy przesuszonej skóry (w przypadku alergii)
Łagodzi ból
Wieki temu ludzie zauważyli, że liście pokrzywy mogą pomagać przy dolegliwościach bólowych. Dlatego właśnie przez długie lata korzystano z niej w medycynie naturalnej. A od niedawna także medycyna tradycyjna uznała ją za godny lek na ból.
Pokrzywa szczególnie działa na bóle związane z kręgosłupem i jego okolicami, zapaleniem stawów, zwyrodnieniami, stanami reumatycznymi, a nawet w przypadku nadwyrężeń i naciągnięć ścięgien, do których dochodzi podczas uprawiania sportu.
Odpowiednio przygotowane liście pokrzywy można wykorzystywać także jako okłady przeciwbólowe. Można je zebrać samodzielnie najlepiej późną wiosną, gdyż takie świeże liście mają znacznie więcej substancji zdrowotnych niż suszone.
Pomoc przy anemii
Jeśli u człowieka występuje anemia, można wykorzystać w celach leczniczych sok lub herbatę z pokrzywy. Dzięki temu bowiem zwiększamy poziom hemoglobiny we krwi oraz ilość czerwonych krwinek.
Zawartość witaminy K w pokrzywie przyczynia się tez do zmniejszenia krwotoków, szczególnie krwawień, które są drobne i występują w układzie pokarmowym.
Pomoc w odchudzaniu
Okazuje się także, że pokrzywa ma działanie odchudzające. Zawiera bowiem sekretynę, która pomaga w aktywizacji pracy trzustki, poprawia działanie wątroby i zwiększa produkcję żółci. Poza tym reguluje przemianę materii i działa dobrze na trawienie. Regularne picie naparów z pokrzywy może zatem pomoc oczyścić układ trawienny, a do tego zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Ekstrakt z pokrzywy dla urody
Poza tym pokrzywa jest często spotyka w kosmetykach. Szczególnie tych, które mają zadbać o nasze włosy, skórę czy paznokcie. Ekstrakt z pokrzywy może dobrze wpłynąć na mieszki włosowe, pobudzi porost włosów, hamuje działanie gruczołów łojowych i potowych, a do tego wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i przeciwłupieżowe.
Zdarza się także, że pokrzywę wykorzystuje się podczas terapii w przypadku stanów zapalnych skóry.
Możliwości pokrzywy
Trzeba jednak zauważyć, że to nie wszystko, co można powiedzieć o pokrzywie. Posiada jeszcze ogrom innych wspaniałych właściwości, z których korzystają ludzie na całym świecie. Można tutaj wymienić choćby:
- Poprawę wzrostu włosów
- Zmniejszenie krwawienie z dziąseł podczas stanów zapalnych
- Leczenie dróg moczowych
- Leczenie biegunki
- Zapobieganie biegunce
- Leczenie niedokrwistości
- Leczenie chorób nerek
- Wzmacnianie laktacji
- Poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci
- Zwiększenie poziomu hemoglobiny
- Wspomaga układ moczowy
- Oczyszcza organizm z toksyn
- Poprawia działanie prostaty
- Wzmacnia organizm
Warto regularnie korzystać z soku z pokrzywy. Dzięki temu zapewniamy naszemu organizmowi stała ochronę i pielęgnację. Dzięki niej możemy dostarczać sobie każdego dnia niezbędnych składników odżywczych, które wspierają funkcjonowanie naszego organizmu.
Co jeszcze powstaje z pokrzywy?
Wiele mówi się o samym soku z pokrzywy. Jednak to nie jedyny produkt, jaki powstaje z tej rośliny. Równie dobrze można zdecydować się na herbatę z pokrzywy, która także posiada wiele cennych właściwości:
- Wpływa pozytywnie na układ odpornościowy człowieka
- Pomaga w alergii i anemii
- Wzmacnia organizm
- Poprawia stan włosów, skóry i paznokci
- Dba o drogi moczowo-płciowe
Herbatę można przygotowywać z pokrzywy zbieranej samodzielnie. Najlepiej zbierać młode liście na przełomie kwietnia i maja, gdyż wtedy ma najwięcej zdrowotnych właściwości.
Kobiet za to będą chętnie korzystać z wielu kosmetyków z dodatkiem pokrzywy. W drogeriach można znaleźć produkty do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci z dodatkiem ekstraktu z tej rośliny.
Przeciwskazania do korzystania z pokrzywy
Wbrew pozorom nie można korzystać z pokrzywy w nieograniczonych ilościach. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tu należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Lekarze zalecają nie przekraczać dziennie czterech filiżanek herbaty z pokrzywy, gdyż możemy doprowadzić do wypłukania z organizmu cennych soli mineralnych.
Za to herbaty z pokrzywy nie powinny stosować osoby, u których występują choroby narządów rodnych, z przewlekłymi chorobami nerek, po operacjach i osoby z nadmiarem żelaza we krwi.
Także kobiety w czasie ciąży oraz w trakcie karmienia piersią powinny dosyć ostrożnie podchodzić do stosowanie naparów z pokrzywy. Choć wykazuje ona wiele cudownych zastosowań, to nie zostało stwierdzone, czy nie wpływa źle na kobietę oraz dziecko w tym czasie.
Dzieci do drugiego roku życia także nie powinny korzystać z soku z pokrzywy czy herbaty. Zwłaszcza bez konsultacji ze specjalistą.
Podsumowanie
Pokrzywa to roślina pełna zalet. Posiada wiele właściwości zdrowotnych, z których może skorzystać niemal każdy. Dzięki swojemu działaniu poprawia pracę całego naszego organizmu. Może poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Pomoże w problemach trawiennych, z układem moczowym, rozrodczym, a nawet oddechowym. Jest wykorzystywana nie tylko jako lek, ale także znajdziemy ją w wielu kosmetykach.
Trzeba jednak pamiętać, że nie można spożywać pokrzywy w nieograniczonej ilości każdego dnia. Najlepiej ograniczyć się do regularnego wypijania 2-3 filiżanek. Dzięki temu zadbamy o nasz organizm i nie przyczynimy się do wypłukania z niego cennych soli mineralnych.
Pokrzywa jest rośliną bogatą w składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały. Dlatego może być spożywana przez niemal każdego. Niektóre osoby powinny jednak zawczasu skonsultować się z lekarzem, by zapobiec nieprzyjemnym skutkom.