Blog

Dzwonnik z Notre Dame w różnych wydaniach

by in Blog 27 września, 2022

Historię brzydkiego dzwonnika znają chyba wszyscy. Przeniesiona z kart książki na szklane ekrany i teatralne deski, wzrusza po latach i nie traci na aktualności. Przyjrzyjmy się z bliska postaci Esmeraldy, zakochanego w niej Quasimodo i złego archidiakona Frollo. A także posłuchajmy przepięknej muzyki z francuskiego musicalu o tym samym tytule.

Fabuła

Akcja toczy się w XV-wiecznej Francji. Quasimodo jest synem cyganki, która zginęła z rąk okrutnego sędziego. Zaopiekował się nim Frollo ? ukrył dziecko w katedrze, ale zabronił mu ją opuszczać. Jedynymi przyjaciółmi chłopca zostały więc trzy kamienne gargulce. W dniu corocznego święta błaznów Quasimodo dołącza do świętującego na ulicach tłumu i tam poznaje Esmeraldę. Zakochuje się w niej także młody kapitan Febus i Frollo, jednak u tego ostatniego miłość i nienawiść do kobiety wzajemnie się mieszają. Od tej chwili wszyscy walczą o uczucie Esmeraldy, które w końcu sprowadza na nich nieszczęście.

Książka, czyli początki

Pierwowzorem opowieści jest książka “Katedra Najświętszej Maryi Panny w Paryżu”, którą w 1831r. wydał Wiktor Hugo. Książka ta poruszała nieznane w tamtym czasie problemy tolerancji oraz pożądania i stała się doskonałym stadium psychologii obecnych w niej postaci. Nie są one jednoznaczne ? mają swoje zalety i wady więc nie można ich zaszufladkować. Od samego początku autor nie chciał, aby traktować jego powieść pod kątem historii a jako ?malowidło Paryża XV wieku?, skupiające się na ukazaniu mieszczańskiego życia. Udało mu się.

Balet

9 marca 1844 roku w Londynie miała miejsce premiera baletu Esmeralda, opartego na motywach powieści. Jego kompozytorem był Cesare Pugni a libretto napisał Jules Perrot. Warszawska premiera
(w Teatrze Wielkim) miała miejsce w 1851roku.

Film

W 1982 roku w USA powstał film w reżyserii Michaela Tuchner?a. To melodramat z Anthonym Hopkinsem w roli Quasimodo, poruszający ludzkie serca i uświadamiający problem ludzi ?gorszych? z powodu swojej powierzchowności. Polską wersję reżyserowała Elżbieta Jeżewska. Główną piosenkę zaśpiewała Kasia Kowalska, a w rolach głównych wystąpili m.in. Tomasz Kozłowicz, Agnieszka Pilaszewska i Krzysztof Gosztyła.

Bajka

Gary Trousdale i Kirk Wise wyreżyserowali w 1996 roku bajkę, będącą luźną adaptacją powieści Hugo. Pozwala przybliżyć dzieciom postać sympatycznego dzwonnika, ślicznej cyganki i niegodziwego Frollo. W 2002 roku powstał sequel filmu- Dzwonnik z Notre Dame II.

Teatr

Jedną z grup zajmujących się wystawianiem Dzwonnika jest krakowska trupa teatralna De Oriunde (Notre Dame de Paris- spektakl), która powstała w październiku 2005 roku. W spektaklu wykorzystano piosenki z musicali i filmów, poezję Haliny Poświatowskiej i Zbigniewa Herberta oraz krótkie monodramy.

Musical ? uczta dla zmysłów

Wspaniały musical, mający swoją premierę w 1998 roku, zrobił we Francji prawdziwą furorę. Muzyka skomponowana przez Richarda Cocciante?a jest majstersztykiem. Jeden z głównych utworów ? Belle- sprawia, że słuchacza przechodzą dreszcze. W roli Quasimoda wystąpił Garou (obdarzony uroczą chrypką), Frolla zagrał Daniel Lavoie natomiast Esmeraldę – Hél?ne Ségara. Więcej informacji na temat musicalu już wkrótce na superja.pl.

Przesłanie

Dzwonnik z Notre Dame to temat ciągle aktualny. Smutny brzydal o zeszpeconej twarzy, który wiecznie boi się reakcji otoczenia na swoją aparycję, to przenośnia naszych codziennych słabości, z którymi musimy się zmierzać. Jego historia zwraca uwagę na problem tolerancji, akceptacji mniejszości w naszym życiu i umiejętności stawiania czoła niesprawiedliwości. Jest także wyrazem czystej i nieskalanej miłości, trochę przestarzałej w obecnych czasach, ale tak naprawdę takiej, jakiej każdy z nas chciałby kiedyś doświadczyć. Dziecięca naiwność Quasimodo, a jednocześnie jego wytrwałość w dążeniu do celu, imponuje i stwarza ciągle nowe pole do dyskusji nad sensem istnienia.

Leave a Reply