Blog

Skąd się biorą bóle brzucha przed okresem?

by in Blog 27 września, 2022

Często na kilka dni przed menstruacją u kobiet pojawiają się silne dolegliwości w dole brzucha. Zdarza się, że towarzyszy im przeszywające kłucie jajników. Czym faktycznie są spowodowane bóle w dolnej części brzucha i czy kłucie jajników może być niebezpieczne? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć tuż poniżej.

Pojawiające się w dole brzucha skurcze przed wystąpieniem okresu mogą być spowodowane przez tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), którego przyczyną jest zachwianie proporcji pomiędzy hormonami: estrogenami, które dominują w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, oraz progesteronem, który przejmuje kontrolę nad organizmem w drugiej fazie cyklu.

Istnieje jednak zagrożenie, że takie bóle mogą być spowodowane infekcją narządów rodnych lub jakaś inną znaczenie poważniejszą chorobą. Jeśli nie ma się pewność, to należy zgłosić się do ginekologa w celu wykonania odpowiednich badań kontrolnych takich jak: podstawowe badania ginekologiczne narządów rodnych oraz USG. Jeśli wyniki będą dobre, to znak, że bóle są spowodowane tylko i wyłącznie zbliżającym się okresem. Wtedy trzeba zdać się na skuteczność leków przeciwbólowych, a także innych metod działających rozkurczowo na mięśnie brzucha jak np. proste ćwiczenia rozluźniające lub specjalne pozycje jogi.

Podobnie jest w przypadku występowania przed okresem kłucia jajników, które również mogą być spowodowane chorobą lub mogą być naturalnym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W przypadku takich dolegliwości  nie można też wykluczyć możliwości zajścia w ciążę, ponieważ kłucie jajników jest jednym z typowych objawów zapłodnienia. Jeśli nie można wykluczyć ciąży, to należy zrobić test ciążowy, który jest szybkim i w większości przypadków skutecznym źródłem weryfikacji.

Kłucie jajników przed miesiączką zazwyczaj jednak nie oznacza ciąży, lecz sam fakt, że kobieta jest płodna. Taka informacja może ucieszyć kobiety, które planują zajście w ciążę. Bólu jajników przed okresem doświadcza ok. 40% kobiet. Jest to ból wyjątkowo nieznośny, gdyż może zaatakować w każdej chwili. Długość trwania kłucia nie jest nigdy taka sama, gdyż kłucie może pojawić się nagle i może być odczuwalny zaledwie przez kilka sekund lub minut. Zdarza się, że niekiedy taki ból pomimo szybkiego pojawienia jest trudny do zwalczenia i może trwać nawet do kilkanaście godzin.

O ile kłucie jajników przed okresem jest naturalnym objawem płodności, to taki ból podczas miesiączki może być bardzo niebezpieczny, gdyż wtedy jajniki są bardzo słabo aktywne. Spadek aktywność jajników powinien niwelować wcześniejszy ból, a co za tym idzie nie powinny one w ogóle dawać o sobie znać. Nasilenie się kłucia podczas menstruacji jest zwykle objawem endometriozy podczas której błona śluzowa macicy ulega rozrostowi, a jej komórki mogą przedostawać się do innych narządów. Ryzyko wystąpienia endometriozy jest znacznie wyższe u kobiet w wieku rozrodczym, a pierwszym sygnałem alarmowym są zazwyczaj krwawienia międzyokresowe.

Leave a Reply