Blog

Jak prawidłowo stosować odżywki i suplementy dla sportowców?

by in Blog 16 września, 2022

Nie od dziś wiadomo, że sport i prawidłowa dieta idą ze sobą w parze, by dać osobie trenującej piękną sylwetkę, dobre zdrowie i samopoczucie. Każdy z nas bez względu na wiek powinien dbać o to, by zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Zróbmy to dla dobra swojej sylwetki i swojego własnego samopoczucia – a już po kilku tygodniach na pewno zaobserwujemy pierwsze efekty diety i treningu fizycznego. Druga rzecz, to dostosowanie odpowiedniego treningu do własnych możliwości i tego, co chcemy osiągnąć. Nie każdy powinien porywać się na ćwiczenia siłowe, i zresztą nie każdemu są one potrzebne. Jeśli chcemy tylko poprawić wydolność swojego organizmu i ewentualnie popracować nad sprężystością sylwetki, w zupełności wystarczy nam joga lub bieganie od czasu do czasu. Jeśli jednak chcemy jeździć na zawody w kulturystyce, czy uprawiać czynnie sporty, musimy kompleksowo wziąć się za zmianę swoich nawyków.

Pierwsza rzecz to prawidłowa, wysokobiałkowa dieta, pomagająca zbudować masę mięśniową.

Druga sprawa, to odżywki dla sportowców, czyli specjalne tabletki pozwalające jeszcze bardziej zwiększać wydolność mięśni, i efektywność treningów, oraz kształtować dokładnie taką sylwetkę, o jakiej marzymy.

Jeśli potrzebna nam jest kreatyna sklep z odżywkami i suplementami dla sportowców – na pewno będzie miał jej różne rodzaj – różne marki, gramatury, proporcje, i tak dalej. Jeśli na poważnie interesujemy się rzeźbieniem swojej sylwetki, to musimy nieco zagłębić się w tematykę odżywek kreatynowych dla sportowców. Jest to konieczne, ponieważ nieumiejętne stosowanie odżywek na zasadzie „wezmę cokolwiek i liczę na super efekty” może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Pierwsza zasada przy suplementacji dla sportowców, to: nie przesadzać. Nie stosować większej ilości odżywki niż jest to zalecane, ponieważ większa ilość przyjętej odżywki nie zwielokrotni efektów naszych treningów.

Druga sprawa – należy pamiętać o tym, że treningi fizyczne i prawidłowa, zbilansowana dieta, w której nie brakuje ani białka, ani witamin, ani odpowiedniej ilości wody czy tłuszczów, to absolutna podstawa.

Nie możemy zastępować codziennego treningu porcją kreatyny, gdyż kreatyna ma jedynie wspierać wydajność treningu, a nie zastępować go.

Jeśli potrzebna nam jest glutamina tabletki dostaniemy w każdym sklepie z odżywkami dla sportowców – ona również jest przydatna w kształtowaniu masy ciała, ale również nie zastępuje nam treningów. Pamiętajmy, że od odżywek i suplementów nasz organizm też może się uzależnić! Dlatego zażywajmy je świadomie i z rozwagą.

Oprócz tego, należy pamiętać o tym, by kupować odżywki wyłącznie w zaufanych sklepach, nigdy od podejrzanych dealerów, czy „znajomych znajomych”, kiedy nie znamy źródła pochodzenia danych tabletek. To środki ostrożności zapobiegające zażyciu środka, którego przedawkowanie może mieć konsekwencje śmiertelne.

Właśnie dlatego kupujmy tylko produkty znanych, renomowanych marek, i tylko w sklepach, które znamy, i którym ufamy.

Leave a Reply