Jakie badania wykonuje lekarz medycyny pracy?
Młodzi ludzie podejmujący pracę w branży usługowej, na przykład w lokalach gastronomicznych, doskonale wiedzą, z czym wiąże się wizyta w zakładzie medycyny pracy. Specjaliści muszą potwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania przez nich określonych obowiązków. Dla wielu osób są to jednak prace o charakterze dorywczym, dlatego lekarz medycyny pracy przyjmuje sporą grupę pacjentów tylko jednorazowo. Jeśli jednak będziemy wykonywać niezmienną pracę fizyczną przez kilka lat, czekają nas także badania okresowe https://przychodnialekarzy.pl/lekarz-medycyny-pracy/.
Pierwsza wizyta w gabinecie lekarza medycyny pracy
Niektóre osoby stresują się przed wizytą u lekarza medycyny pracy. Uspokajamy – nie ma takiej potrzeby! Wiele spośród czynności, które wykonuje ten specjalista, nie różni się od standardowej wizyty kontrolnej w gabinecie lekarza rodzinnego. Pacjentów czeka zatem pomiar ciśnienia krwi i badania osłuchowe. Specjalista kontroluje także narządy wzroku i słuchu. Bardzo ważną część wizyty stanowi również wywiad lekarski – jego przebieg zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. W zależności od wykonywanego zawodu, predyspozycji czy przebytych kontuzji, lekarz medycyny pracy może zlecić dodatkowe badania.
Badania okresowe i kontrolne
Tak jak wspomnieliśmy, badania wstępne to tylko jedna z usług oferowanych przez ośrodek medycyny pracy. Bardzo ważna jest także stała kontrola stanu zdrowia pracownika. Nawet jeśli początkowo nie wystąpiły żadne przeciwwskazania do wykonywania wybranego przez ciebie zawodu, z czasem mogą pojawić się trudności. W przypadku pracy fizycznej mogą uaktywnić się dawne urazy lub wady, o których zapomniałeś, lub z których istnienia nie zdawałeś sobie sprawy. Dlatego w gabinecie lekarza medycyny pracy wykonasz także badania:
- kontrolne – jeśli po podjęciu pracy zachorowałeś na okres dłuższy, niż miesiąc,
- okresowe, które mają na celu sprawdzić, czy wykonywany zawód nie wpływa źle na twoje zdrowie,
- profilaktyczne – jeśli w związku z wykonywaną pracą odczuwasz fizyczny dyskomfort lub wystąpiły u ciebie dolegliwości zdrowotne, lekarz medycyny pracy pomoże ci temu zaradzić.
Badania możesz wykonać prywatnie. Jednak najczęściej pracodawcy podpisują umowę z wybranymi placówkami medycznymi, do których kierują swoich pracowników. Często korzystają oni z usług sprawdzonego centrum, jakim jest Przychodnia Lekarzy Specjalistów. Jeśli twoja firma nie prowadzi jeszcze współpracy z tym ośrodkiem, po wizycie otrzymasz fakturę, która umożliwi ci zwrot poniesionych kosztów. Niewątpliwą zaletą tej przychodni są zatrudnieni w niej specjaliści; jeśli lekarz medycyny pracy zleci dodatkowe badania, możesz wykonać je wszystkie w jednej placówce.